نظر یک آسیب‌شناس درباره زندگی این روزهای برخی خانواده‌ها
تبدیل مادر به مدیر تدارکات منزل

خبرگزاری فارس: یک آسیب شناس اجتماعی گفت: این روزها‌ شرایط نامطلوبی در خانواده‌ها ایجاد شده است به‌گونه‌ای که پدر دیگر اقتدار لازم را ندارد و مادر به مدیر تدارکات منزل تبدیل شده و دیگر مربی و مسئول تربیت فرزندان نیست.

خبرگزاری فارس: تبدیل مادر به مدیر تدارکات منزل

جعفر بای در گفت‌وگو با خبرنگار زنان فارس اظهار داشت:‌ هم‌اکنون با توجه به مشکلاتی که جامعه بر خانواده‌ها تحمیل کرده است جوانان برای انتخاب همسر وضعیت مناسبی ندارند چون میزان توقعات زوجین از یکدیگر افزایش یافته است.

وی افزود: این انتظارات غیر واقعی موجب فراهم شدن زندگی‌های لوکس، فانتزی و پر‌چالش شده است و زندگی شهرنشینی تبعات خاص خود را بر خانواده‌ها تحمیل کرده است.

این آسیب شناس اجتماعی با بیان اینکه خانواده امروزی به سرعت در حال فاصله گرفتن با نظام خانواده سنتی است، گفت: این روزها روابط فردی میان اعضای خانواده بسیار محدود شده و روابط عاطفی در حال رنگ باختن است، پشتیابنی و حمایت که در گذشته میان بستگان وجود داشت این روزها وجود ندارد است و خانواده‌های امروزی جوانانی را به جامعه تحویل می‌‌دهند که نظام تربیتی آنها دارای نقص است و سبک زندگی ایرانی را بلد نیستند.

بای ادامه داد: جوانان امروز وقتی در زندگی مشترک با مشکل مواجه می‌شوند از حل آن ناتوان هستند و مهارت ایجاد ارتباط با اطرافیان را ندارند، آستانه تحمل انها بسیارضعیف شده و با کوچکترین مشکلی از کوره در رفته و تعادل روانی خود را از دست می‌دهند.

وی اضافه کرد: مشکل جوان امروزی عدم کسب مهارت‌های لازم برای مدیریت یک زندگی است، این موضوع باعث می‌شود جوان امروزی با داشتن شرایط مناسب اقتصادی شهامت تشکیل زندگی مشترک را نداشته باشد.

این آسیب شناس اجتماعی با اشاره به اینکه چند سالی است که تغییر نقش‌ها در میان اعضای خانواده ایجاد شده است،‌عنوان کرد: شرایط نامطلوبی در خانواده‌ها فراهم شده است به‌گونه‌ای که پدر نقش خود را فراموش کرده و دیگر اقتدار لازم را ندارد و مادر به مدیر تدارکات منزل تبدیل شده است نه مربی و مسئول تربیت فرزندان.

بای گفت: این روزها خانه به مرکزی برای خوردن و استراحت تبدیل شده است و افراد دیگر به معنای واقعی زندگی نمی‌کنند؛ در نظام خانواده سنتی تمام اعضا سهم‌گذار بودند یعنی دربرابر سایر اعضا احساس مسئولیت داشتند اما این روزها اعضای خانواده سهم‌خواه شده‌اند یعنی از خانواده انتظار تأمین تمام نیازهایشان را دارند در‌حالی که خود در قبال امتیازاتی که از خانواده می‌گیرند هیچ احساس مسئولیتی ندارد.

وی تصریح کرد: تغیبر نقش‌ها و انتظارات اعضای خانواده از یکدیگر افراد را به سمت یک زندگی لوکس پر از تجمل و بدون معنویت سوق می‌دهد، امروزه گمشده زندگی افراد معنویت است.

این آسیب شناس اجتماعی در پایان یاد‌آور شد: تشکیل خانواده برای جوانی که آمادگی مدیریت را ندارد خطرناک است و افزایش آمار طلاق را به همراه خواهد داشت.

انتهای پیام/