روایت استاد دانشگاه ترکیه از فشار دولت های غربی بر تحریم ایران از سوی ترکیه‌
مردم ترکیه تحریم ایران را ناحق می‌دانند / با تمام قدرت در کنار ایرانیم

خبرگزاری فارس: اندیشمند ترکیه‌ای در خصوص عکس العمل‌های مردمی در ترکیه نسبت به تحریم‌های غرب علیه ملت ایران تصریح کرد: مردم ترکیه این تحریم‌هایی که علیه ملت مسلمان انجام می‌شود را ناحق می‌دانند.

خبرگزاری فارس: مردم ترکیه تحریم ایران را ناحق می‌دانند / با تمام قدرت در کنار ایرانیم

به گزارش خبرگزاری فارس از قم به نقل از مرکز خبر حوزه، پرفسور سلیمان آنوداق در حاشیه بازدید از کتابخانه آیت‌الله العظمی مرعشی با اشاره به اینکه برای سومین بار به ایران سفر کرده است، اظهارداشت: نخستین بار در سال 1991 از چندین شهر ایران بازدید داشته‌ام و دومین مرتبه‌ای است که به شهر قم آمده‌ام.

وی افزود: پیش از این نیز به قم آمده بودم، ولی برای نخستین بار بود که موفق به بازدید از کتابخانه آیت‌الله العظمی مرعشی نجفی(ره) شدم، با بازدید از این کتابخانه عظیم اعتراف می‌کنم که این کتابخانه زیبا و بی‌نظیر است.

استاد تاریخ تصوف در دانشکده الهیات دانشگاه بورسای ترکیه اظهار داشت: نکته متمایز کننده این کتابخانه با بسیاری از کتابخانه‌های بزرگ دنیا این است که این کتابخانه به همت یک روحانی و به شکل کاملا خصوصی جمع‌آوری شده  و از سرمایه دولتی استفاده نکرده است.

وی با بیان اینکه این کتابخانه بسیار بزرگتر از آن چیزی است که شنیده بودم، گفت: اجداد آیت‌الله مرعشی نجفی(ره) از منطقه مرعش ترکیه ‌به ایران آمده‌اند، از همان منطقه فردی به نام علی امیری از مرعش به استانبول آمده است؛ ایشان عاشق کتاب است که به نام خودش، چندین کتاب مخطوط دارد، ولی به وسعت این کتابخانه نیست.

وی اضافه کرد: نکته مهم دیگری که این کتابخانه دارد، این است که مردم و محققین می‌توانند به راحتی از منابع و کتاب‌ها استفاده کنند؛ خوشبختانه این کتابخانه زندان کتاب نیست که تعداد زیادی از کتاب‌های نفیس را در قفسه‌های غیر قابل دسترسی نگهداری کنند.

وی با اشاره به اهمیت روابط فرهنگی بین کشورهای اسلامی گفت: به طور قطع، افزایش مراودات فرهنگی و علمی بین کشورهای اسلامی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است؛ در حوزه مراودات کتابی بین کشورهای اسلامی نیز باید نویسندگان کتاب، در جامعه مسلمانان ارتباط بیشتری با یکدیگر برقرار کنند.

آنوداق اضافه کرد: اگر کتاب‌ها در بین کشورهای اسلامی به خوبی پخش شود و بتوانیم از روش‌های دیگر نیز استفاده کنیم در این رابطه گام‌های موثری برداشته‌ایم، به طور مثال دراین کتابخانه کتاب‌هایی به زبان‌های مختلف در یک جا موجود است که نشانگر یکپارچگی ملت‌های مسلمان است.

وی با اشاره به گستره جغرافیایی جهان اسلام، خاطرنشان کرد: مسلمانان از آفریقا تا هندوستان، غرب، شرق و بخش‌هایی از اروپا حضور دارند که هر یک دارای فرهنگ‌های مختلفی هستند؛ متاسفانه ما به خوبی فرهنگ یکدیگر را نمی‌شناسیم، مثلا ایرانی‌ها فرهنگ عثمانی ترک‌ها را نمی‌شناسند و ما هم فرهنگ ایرانی را به خوبی نمی‌شناسیم که متاسفانه این مسئله یک نقطه ضعف محسوب می‌شود.

اندیشمند ترکیه‌ای در خصوص عکس العمل‌های مردمی در ترکیه نسبت به تحریم‌های غرب علیه ملت ایران تصریح کرد: مردم ترکیه این تحریم‌هایی که علیه ملت مسلمان انجام می‌شود را ناحق می‌دانند، البته این تحریم‌ها تنها علیه ایران نبوده، بلکه علیه ترکیه هم در طول تاریخ انجام شده و ترک‌ها به خوبی این را می‌دانند که اینها علیه حقانیت است.

وی گفت: کشورهای غربی فشار بسیاری بر ترکیه وارد می‌کنند که شما نیز به جمع تحریم کننده‌های ایران بپیوندید، ولی ترکیه با تمام قدرت در مقابل این فشارها ایستاده است، نکته دیگر اینکه برخی‌ها فکر می‌کنند هرچه هست از غرب است و مسلمانان میراثی ندارند، ولی این کتابخانه یکی از جاهایی است که اگر این افراد دیداری از آن داشته باشند به این افکار غلط خود پی می‌برند و خواهند فهمید که هر چه هست از مسلمانان است.

این استاد دانشگاه در پایان پیشنهاد داد تا ویدئوی از بخش‌های مختلف و تاریخچه این کتابخانه و بانی روحانی آن حضرت آیت‌الله العظمی مرعشی نجفی(ره) تهیه و به کشورهای مختلف ارسال شود تا مردم و محققان مسلمان از منازل خود با چنین میراث ارزشمندی آشنا شوند.

انتهای پیام/‌ش30