شبکه جهانی انتقالات بین بانکی:
خدمات سوئیفت به بانک‌های ایرانی متوقف شد

خبرگزاری فارس: شبکه جهانی انتقالات بین بانکی سوئیفت اعلام کرد به دنبال تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران ، بانک‌های ایرانی تحت تحریم اتحادیه اروپا را از دسترسی به خدمات خود محروم کرده و این خدمات اکنون متوقف شده است .

خبرگزاری فارس: خدمات سوئیفت به بانک‌های ایرانی متوقف شد

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اینترنتی بی بی سی با توقف خدمات سوئیفت، شبکه الکترونیکی انتقال پول بین بانک های تحت تحریم ایران و جهان قطع می شود و نقل و انتقالات پولی این بانک‌ها با خارج از کشور از راه‌های رسمی غیر ممکن خواهد بود.

بر اساس این گزارش قطع خدمات سوئیفت برای بانک‌های ایرانی علاوه بر اینکه بر صنعت نفت ایران تاثیر خواهد گذاشت، زندگی ایرانیان خارج از کشور که به ایران پول می‌‌فرستند و یا برایشان پول فرستاده می شود را هم تحت تاثیر قرار خواهد داد. تصمیم سوئیفت در پی اعلام اعمال تحریم های بیشتر از سوی کشورهای اروپایی علیه از ایران به منظور تحت فشار دادن ایران برای شفاف سازی برنامه های اتمی ، اتخاذ شده است.

سوئیفت ارائه‌ دهنده خدمات به موسسه‌ های مالی نیز هست و بیشتر مشتریان این نهاد از شبکه سوئیفت‌ نت و کدهای شناسه بانکی ایزو 9362 استفاده می‌کنند. این کدها تحت عنوان سوئیفت‌ کد شناخته می‌شوند . انتقال هر گونه ارز در مبادلات بانکی با ارائه شماره حساب بانکی ، نام بانک و سویفت‌کد بانک مورد نظر امکان پذیر است و بدون سویفت‌ کد، امکان انتقال هر گونه ارز بین‌المللی در شبکه بانکی جهان غیرممکن است.

سوئیفت ماه گذشته اعلام کرده بود آماده است همزمان با عملی شدن تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه ایران، بانک‌های ایرانی تحت تحریم را از دسترسی به خدمات خود محروم کند . اتحادیه اروپا در هفته پایانی ژانویه سال جاری اعلام کرد در چارچوب افزایش فشارها بر ایران برای توقف فعالیت‌های هسته‌ ای این کشور، تحریم‌های جدیدی را علیه ایران اعمال می‌ کند

.

 سوئیفت یک نهاد بلژیکی متعلق به بانک های بزرگ بین المللی است که زیر نظر بانک مرکزی اتحادیه اروپا ، خزانه داری آمریکا و بانک های مرکزی چند قدرت اقتصادی دیگر کار می کند و تقریبا تمام بانک‌ های دنیا برای معاملات خود از خدمات این سازمان استفاده می‌ کنند .

انتهای پیام/م