رآکتور 53 ژاپن هم از مدار خارج شد/نیاز شدید توکیو به واردات نفت

خبرگزاری فارس: ژاپن با خارج کردن پنجاه‌وسومین رآکتور هسته‌ای خود از مدار فقط یک رآکتور فعال دیگر دارد و همین موضوع باعث تشدید نیاز این کشور به واردات نفت برای تامین نیاز انرژی این کشور شده است.

خبرگزاری فارس: رآکتور 53 ژاپن هم از مدار خارج شد/نیاز شدید توکیو به واردات نفت

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری" بیزینس ویک"، ژاپن روز دوشنبه یکی دیگر از رآکتورهای هسته ای خود را برای عملیات تعمیر و نگهداری از مدار خارج کرد تا تنها یکی از 54 رآکتور هسته ای این کشور در حال فعالیت باشد.

همچنین انتظار می‌رود که آخرین رآکتور ژاپن نیز اوایل ماه می خاموش شود تا گمانه‌زنی ها درباره احتمال کمبود شدید انرژی در این کشور و به خصوص در فصل گرم تابستان افزایش یابد.

رآکتور شمار 6 در مجموعه "کاشیوازاکی-کاریوا" اوایل روز دوشنبه توسط شرکت توکیو الکتریک از مدار خارح شد.

رآکتورهای ژاپن هر 13 ماه برای کنترل‌های دوره‌ای از مدار خارج می‌شوند اما پس از بحران هسته‌ای فوکوشیما در پی وقوع سونامی، هشدارهای هسته‌ای امنیتی به شدت افزایش یافته است و تمام رآکتورهایی که برای کنترل‌های دوره‌ای از مدار خارج شده‌اند هنوز اجازه ورود مجدد به مدار تولید انرژی را نیافته‌اند.

آخرین رآکتوری که هنوز در جزیره شمالی هوکایدو در حال فعالیت است در ماه می از مدار خارج خواهد شد. هنوز زمان دقیق بازگشت این رآکتورها به مدار نامشخص باقی مانده است.

پیش از بحران فوکوشیما یک سوم تولید برق ژاپن به کمک نیروگاه‌های هسته‌ای بوده است. دولت ژاپن خواستار آن بوده است که رآکتورهای هسته‌ای بلافاصله پس از تست‌های تنش وارد مدار شوند اما با مخالفت شدید مردم این کشور مواجه شدند.

ژاپن در حال حاضر برای تامین کسری انرژی مورد نیاز خود به منابع کربنی نظیر نفت و زغال سنگ روی آورده است. این کشور همچنین از صنایع خود خواسته است تا با کاهش مصرف برق به تلاش‌ها برای فائق آمدن بر کمبود انرژی کمک کنند.

انتهای پیام/.