روزنامه سوئیسی:
تلاش برای تحقق دموکراسی غربی در افغانستان شکست خورده است

خبرگزاری فارس: یک روزنامه سوئیسی با اشاره به اقدامات غرب در افغانستان نوشت که تلاشهای نیروهای خارجی برای تحقق اهداف مورد نظر به ویژه در راستای دستیابی به دموکراسی غربی شکست خورده است.

خبرگزاری فارس: تلاش برای تحقق دموکراسی غربی در افغانستان شکست خورده است

به گزارش فارس "سنت گالر تاگبلات" در گزارشی در تشریح وضعیت نیروهای خارجی در افغانستان نوشت که در شرایطی که نیروهای بیگانه تلاش می‌کنند به گونه ای از افغانستان خارج شوند. "حامد کرزی" رئیس‌جمهور افغانستان از آنها می‌خواهد که به جای سال 2014 سال آینده از افغانستان خارج شوند.

در این گزارش آمده است که جنگ در افغانستان به شکست منجر شده است. به عبارتی این جنگ با توجه به خواسته غرب مبنی بر استقرار دموکراسی بر مبنای استانداردهای غربی شکست خورده است و این موضوعی است که کرزی آن را درک کرده است از این رو دیگر نمی‌خواهد شبه نظامیان طالبان را مهار کند، بلکه قصد دارد آنها را در قدرت سهیم کند و درخواست برای خروج نیروهای بیگانه پیش از موعد مقرر از سوی وی نیز در این همین راستاست.

بر اساس این گزارش طالبان که در راستای این جنگ باید نابود شود اینک نه فقط در بخشهای پشتو‌نشین، بلکه حتی در کابل نیز آنقدر قوی است که به مقرهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) حمله می‌کند. این در حالی است که نه نیروهای نظامی افغانی و نه نیروهای بیگانه موجود در این کشور قدرت مقابله با آنها را ندارند.

"رون ویجیک" مشاور نیروهای ناتو در این مورد گفت که امروز تلاش بر آن است تا دلیلی ارائه شود که ناتو برنده جنگ بوده است. ولی حتی این دلیل را هم به این آسانی نمی توان پیدا کرد. مخالفان جنگ همیشه تاکید می کردند که نیروهای بیگانه در افغانستان تلاش می کنند تا راه تجارت و دسترسی به ذخایر زیر زمینی در این کشور را برای خود تضمین کنند. اگر هدف این بوده باشد بازهم نیروهای بیگانه در افغانستان شکست خورده اند، زیرا قرارداد استخراج روزانه 80 هزار بشکه نفت در این کشور را کشورهای غربی امضا نکرده‌اند، بلکه این قرار داد به امضای چین رسید. حتی قرارداد استخراج مس در منطقه موسوم به "عیانک" در افغانستان را نیز چین امضا کرده است. ضمنا قرارداد استخراج سنگ آهن افغانستان هم با هند امضا شده است.

در این میان یک شرکت آمریکائی فقط توانسته قرارداد استخراج طلا در یک منطقه از افغانستان را به دست آورد که آن هم در برابر 500 میلیارد هزینه جنگ و 1000 سرباز کشته شده به دست آمد.

کشتن "اسامه بن لادن" رهبر شبکه تروریستی القاعده که در اصل دلیلی برای حمله آمریکا به افغانستان بود، تنها برگ برنده ایالات متحده در این جنگ چندین ساله است. ولی حتی کشته شدن بن‌لادن هم نشان داد که این شبکه تروریستی شاخه‌های زیادی دارد و فقط به بن لادن محدود نبوده است. القاعده یک گروه تروریستی ایدئولوژیکی بدون کشور است که حتی با شکست موجود نیز بازهم به راه خود ادامه می دهد. وقتی غرب در افغانستان این شبکه را تحت فشار قرار داد، القاعده مسیر خود را تغییر داده و به پاکستان، یمن، عراق، سوریه، سومالی و یا نیجریه رفت. شبکه تروریستی القاعده امروز نه نیاز به رهبر و نه نیاز به طالبان دارد.

این روزنامه نوشت که برای غرب امروز دیگر در افغانستان امکان موفقیت وجود ندارد، زیرا مشکلات امروز این کشور را با جنگ نمی توان حل کرد و فقط صدها سرباز کشته ناتو و هزاران کشته افغان، نتیجه تلخ این جنگ شکست خورده است.

انتهای‌پیام/ط.ص