نگاهی به یکی از عوامل جلوگیری از شکل گیری بنیان خانواده
والدین امروز، ترویج کنندگان تفکر مادی در جامعه

خبرگزاری فارس: مسائل اقتصادی، فاصله طبقاتی، اختلافات فرهنگی و اجتماعی، عدم آمدگی روحی جوانان و عدم آموزش کافی آنان دراین زمینه تنها بخشی از مسائلی است که تا به امروز از آنان به عنوان موانع تشکیل خانواده و ازدواج در جامعه ایران یاد می‌شود.

خبرگزاری فارس: والدین امروز، ترویج کنندگان تفکر مادی در جامعه

به گزارش گروه فضای مجازی فارس به نقل پایگاه اطلاع رسانی سپاه انصارالرضا (ع) http://khjo.basij.ir  یکی از موضوعاتی که همیشه کارشناسان اجتماعی برای داشتن یک جامعه سالم برآن تاکید دارند اهمیت تشکیل بنیان خانواده و توجه داشتن به حفظ سلامت این نهاد اجتماعی است. این توجه فراوان از سوی کارشناسان تا حدی است که بسیاری از آنها تشکیل بنیان خانواده را ضامن بهداشت روانی کل جامعه می‌دانند و براین بارو هستند که در صورت توقف و یا ایجاد خلل جدی در این زمینه، جامعه حتی به مرز فروپاشی خواهد رسید.

در همین راستا باید به این نکته اشاره کرد که تمام نهادهای اجتماعی و فرهنگی جامعه موظف هستند که به امر تشکیل بنیان خانواده کمک کنند و به نوعی این موضوع به یک اراده عمومی تبدیل شود. در این بین با نگاهی به وضعیت تشکیل خانواده در تمام جوامع دنیا به این موضوع پی خواهیم برد که کلیه کشورها و نهادهای مسئول درآنها کم و یا زیاد به اهمیت تشکیل این نهاد بسیار مهم پی برده اند.

تمام این شرایط و این توجه ها به چنین نهادی در حالی است که ضرورت تشکیل و لزوم تسریع در شکل گیری نهاد خانواده در جوامع مذهبی بیشتر از دیگر جوامع خودنمایی می کند. چرا که اصل و بنیان جوامع مذهبی به ویژه جامعه اسلامی براساس نهاد خانواده قرار گرفته و با نگاهی به دستورات اسلام به این نکته پی می بریم که اسلام تحقق یک آرمان شهر و جامعه تمام عیار دینی را تشکیل آسان بنیان خانواده می داند و در همین راستا تاکید می کند که در صورت انجام نشدن چنین امری باید منتظر بحرانهای فراگیر اجتماعی ،به ویژه در جامعه مذهبی بود.

در این میان به نظر می رسد که با نگاهی به شرایط امروز جامعه ایران  و بررسی آمارها می توان وضعیت را در این مورد بررسی قرار داد. دراین باره برخی جامعه شناسان  بر این باورند که نسبت به آرمانهای جامعه دینی ،وضعیت و آمار ازدواج که اولین گام در شکل گیری نهاد خانواده است مطلوب نمی باشد، چرا که در یک جامعه مذهبی که تمام آموزه های آن  براساس چنین مسئله ای شکل گرفته این آمارها تا رسیدن به شرایط آرمانی فاصله فراوانی دارد.

در این میان سوالی که مطرح می شود چرایی این موضوع است و اینکه به چه دلیلی  روز به روز از وضعیت آرمانی دورتر می شویم. در این باره تاکنون از عوامل فراوانی به عنوان موانع ازدواج سخن گفته شده است، مسائل اقتصادی، فاصله طبقاتی، اختلافات فرهنگی و اجتماعی، عدم آمدگی روحی جوانان و عدم آموزش کافی آنان دراین زمینه تنها بخشی از مسائلی می باشد که تا به امروز از آنان به عنوان موانع تشکیل خانواده وازدواج در جامعه ایران  یاد می شود.

از مانعی به نام خانواده ها غافل نشویم

اما دراین میان برخی از کارشناسان و حتی خود جوانان به عامل دیگری هم اشاره می کنند،عاملی که در شرایط امروزه بیش از هر چیز دیگر به جامعه و علی الخصوص جوانان خودنمایی می کند و این عامل چیزی نیست جز خانواده ها!

شاید در اولین نگاه این موضوع به صورت سنتی به ذهن متبادر شود که خانواده ها همیشه در راستای سعادت وخوشبختی فرزندان خود گام می بردارند و بدون شک چنین موضوعی هم صحیح است. اما گویا در چند سال اخیر این موضوع کمی به حاشیه کشیده شده! چرا که  با تاملی  بر نگاه برخی والدین به موضوع ازدواج به این مسئله واقف می شویم که در حال حاضر یکی از علل مهم کاهش آمار ازدواج و تشکیل بنیان خانواده خود والدین هستند.این موضوع تا حدی اهمیت یافته که بسیاری از جوانان از توقعات رنگارنگ بسیاری از خانواده ها به ستوه آمده اند.

دکتر سهراب محمدی –جامعه شناس واستاد دانشگاه-دراین زمینه براین باور است که خانواده ها با گمان اینکه با این کار به فرزندان خود خدمت می کنند موجی از توقعات را در جامعه به راه انداخته و به آن دامن می زنند ،در حالی که والدین باید نسبت به این موضوع آگاه باشند که این کار نه تنها خیانت خواهد بود بلکه در دراز مدت خیانتی غیر قابل جبران نسبت به جامعه محسوب خواهد شد.چرا که با ادامه این روند به تدریج جوانان علی الخصوص پسران نسبت به ازدواج حالت تدافعی می گیرند وهمین موضوع باعث فاصله گرفتن آنها  از تشکیل زندگی می شود.

این استاد دانشگاه همچنین درباره تبعات این مسئله به این موضوع  اشاره می کند که تبعات ازدواج دیر‌هنگام ویا کاهش آمار ازدواج کاملا مشخص است و به طور کلی می توان نتیجه این امر را کاهش قابل توجه سلامت روانی جامعه دانست که در این صورت در درجه اول خود خانواده ها ضرر خواهند کرد.

حداقلهای شروع زندگی سلیقه ای شده است

این تبعات و نتایج در حالی مطرح می شود که از لحاظ روانشناسی تشکیل بنیان خانواده ها نقش موثری در ایجاد آرامش در جامعه جوان دارد وآیات قرآن به عنوان سند جامعه شناسی اسلامی هم دراین زمینه این مسئله را کاملا تایید می کند.

سهراب محمدی دراین باره می گوید: این موضوع که یک جوان باید از حداقلهایی برای آغاز یک زندگی برخوردار باشد موضوع کاملا درستی  است اما بحران امروز ما افزایش سطح این حداقلهاست. یعنی به تعبیری هر خانواده ای برداشت متفاوتی از این سطح حداقلها دارد که همین موضوع باعث گریز جوانان از میل به ازدواج  شده است.

از سوی دیگر به تعبیر این استاد دانشگاه نکته مهمتر اینجاست که بسیاری از پدر و مادرها در روزگار خود با پایین ترین شرایط ازدواج کرده اند اما در حال حاضر،بدون توجه به شرایط زمان ازدواج خود و نیازهای جوانان امروز چنین وضعیتی را برای جامعه به وجود آورده اند.

این استاد دانشگاه بر این مسئله تاکید می کند که موجهای مادی گرایی که در حال حاضر در بین برخی والدین باب شده خیلی زودتر از آنچه فکرش را می‌کنیم به بدنه جامعه تزریق می شود و آنگاه است که باید منتظر بالا رفتن افسار گسیخته آمار فساد در جامعه بود.همچنین  هنگامی که والدین به عنوان الگوهای جامعه به سمت مادی گرایی می روند ودائما بر مادیات تمرکز می کنند به تدریج جوانان هم با چنین تفکری به ازدواج نگاه خواهند کرد  و در این صورت به تدریج بنیان ازدواج ماهیت مقدس و لزومی بودنش را برای جامعه از دست خواهد داد که نتیجه این امر هم از پیش مشخص است.

اما دراین میان بد نیست که به نظرات خود جوانان هم در بحث توقعات خانوده ها و نقش آنان در دامن زدن به این توقعات نگاهی داشته باشیم. برخی جوانان در این باره متفق القولند که والیدن امروز جامعه ایران نیازهای آنان را درک نمی کنند و آنقدر سخت گیری  می کنند که سن ازدواج به مرز ۲۶ تا ۲۷ سالگی می‌رسد.

این طرز تفکر خطرناک است

سهراب محمدی درباره این طرز فکر جوانان این موضوع را خاطر نشان می کند که این تفکر برای جامعه خطرناک است چرا که میان نسل امروز ونسل دیروز فاصله خواهد انداخت. وقتی جوانان به این موضوع بیندیشند که خانواده ها و در راس آن والدین که باید آنان را درک کنند ،از نیازهایشان بی خبر هستند به تدریج از آنها فاصله گرفته و خود شروع به تصمیم گیری خواهند کرد که تبعات اجتماعی وحشتناک این مسئله هم از پیش عیان خواهد بود.

این جامعه شناس همچنین براین باور است که نباید کاری کرد که یک جوان از ازدواج برای خود یک غول بسازد و دائما دراین فکر باشد که در چه سنی موفق به شکستن شاخ این غول می شود.اما گویا این تصویر در حال حاضر در ذهن جوانان در حال شکل گیری است.

به هر صورت با بررسی هایی انجام شده شرایط فعلی از این موضوع خبر می دهد که توقعات رنگارنگ والدین ومانع تراشی های مادی آنها این روزها به یک مانع اصلی بر سر راه تشکیل بنیان خانوده تبدیل شده است. موضوعی که باید با یک کار فرهنگی سریع و برنامه ریزی شده آن را حل کرد تا جامعه بتواند به شرایط مطلوب بازگردد. دراین میان موضوعی که بیش از گذشته اهمیت این برنامه ریزی را گوشزد می کند این است که تشکیل بنیان خانواده و تلاش برای گسترش این فرهنگ از مهمترین مسائل در جامعه اسلامی می‌باشد و در عرف جامعه شناسی اسلامی در صورت متوقف و یا کند شدن چنین روندی نمی توان جامعه پذیری دینی انجام داد.

چرا که جامعه پذیری دینی تنها در نهاد مقدس خانواده امکان پذیر است و در صورتی که تشکیل نهاد با اختلال روبه رو شود آرمانهای جامعه دینی به تدریج در بین جوانان سست می شود.

به هر ترتیب به نظر می رسد که رسانه های گروهی از جمله رسانه های مختلف درباره این موج مادیگرایی والدین در امر مهمی مانند ازدواج باید آگاه سازی کنند و به نوعی مخاطب خود را در این باره روشن کنند که چنین وضعیتی به ضرر کل جامعه خواهد بود ،چرا که وقتی آرامش روانی جامعه در حد مطلوب نباشد تمام اعضای جامعه به مشکل برخورد خواهند کرد.

درمیان تمام این رسانه ها، رسانه ملی به دلیل امکانات وجایگاه قابل توجه خود می تواند نقش مضاعفی در تبیین اندیشه های صحیح درباره ازدواج داشته باشد که این مسئله نیازمند برنامه ریزی وساخت محصولات مختلف در رسانه ملی دراین زمینه است.
انتهای پیام/

   


به منظور دعوت از ایران برای میانجیگری صورت گرفت
سفر "محمد علاوی" به ایران به دستور شخص ایاد علاوی

خبرگزاری فارس: رهبر فهرست العراقیة یکی از نزدیکان خود را که وزیر ارتباطات دولت عراق نیز هست به ایران فرستاده است تا از تهران برای میانجیگری برای برون رفت از بحران سیاسی عراق دعوت به عمل آورد.

خبرگزاری فارس: سفر "محمد علاوی" به ایران به دستور شخص ایاد علاوی

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری "النخیل"، یک منبع آگاه سیاسی اعلام کرد که "محمد علاوی" وزیر ارتباطات عراق به دستور "ایاد علاوی" رهبر فهرست العراقیه به ایران سفر کرده و از تهران برای میانجیگری در امور سیاسی عراق به منظور حل و فصل بحران جاری در این کشور، دعوت به عمل آورده است.
 
این منبع افزود: تهران با سفر "صالح المطلک" معاون برکناری نخست‌وزیر عراق به ایران در همین راستا، تمایلی نشان نداده و آن را رد کرده است.
 
 پیش از این نیز برخی رسانه‌ها اعلام کرده بودند که بغداد از ایران برای میانجیگری دعوت به عمل آورده است اما سفیر ایران در عراق اعلام کرد که چنین درخواستی را از سوی مقامات ایرانی دریافت نکرده است ضمن اینکه تهران بحران جاری در میان گروه‌های سیاسی عراق را مسئله‌ای داخلی می‌داند و در آن دخالتی نمی‌کند.

بر اساس این گزارش، محمد علاوی در حال حاضر به دستور ایاد علاوی به ایران سفر کرده است و با برخی مقامات مسئول دولت عراق در تهران دیدار کرده و از آنها خواسته است تا به منظور حل و فصل بحران جاری در عرضه سیاسی عراق میانجیگری کند.

از سوی دیگر گفته می‌شود که مطلک نیز در تماس با مقامات ایرانی برای سفر به تهران اعلام آمادگی کرده است اما تهران پیشنهاد او را رد کرده است. به همین دلیل محمد علاوی که از اقوام رهبر فهرست العراقیه نیز به شمار می‌آید به ایران سفر کرد.

درپی اتهامات وارده به "طارق الهاشمی" معاون اول رئیس‌جمهورعراق و افشای همکاری او با تروریست‌ها و از سوی دیگر کارشکنی‌های مطلک در روند فعالیت دولت عراق و ورود العراقیه به فاز جدید مانع‌تراشی‌ها همزمان با خروج نیروهای آمریکایی از این کشور، بحران جدیدی را در روند سیاسی عراق ایجاد کرده است.
 
برخی کارشناسان معتقدند که تمام این امور، توطئه عربستان و قطر زیر نظر آمریکا بدلیل مواضع بغداد در قبال دولت سوریه و حمایت آن از دولت "بشار اسد" است.

انتهای پیام/++

   


برای شرکت در جام مشفق عیسی‌اف
اردوی آزادکاران نوجوان با دعوت از 14 کشتی‌گیر 14 دی آغاز می‌شود

خبرگزاری فارس: اردوی آزادکاران نوجوان برای شرکت در جام مشفق عیسی‌اف با دعوت از 14 کشتی‌گیر 14 دی آغاز می‌شود.

خبرگزاری فارس: اردوی آزادکاران نوجوان با دعوت از 14 کشتی‌گیر 14 دی آغاز می‌شود

به گزارش باشگاه خبری فارس «توانا» و به نقل از فدراسیون کشتی، اردوی تیم کشتی آزاد نوجوانان برای شرکت در جام مشفق عیسی‌اف آذربایجان روزهای 14 تا 22 دی ماه در خانه کشتی شماره 2 برگزار می‌شود.

اسامی نفرات دعوت شده به اردو به شرح زیر است:
42 کیلو: مهدی نیازی (تهران) و خیرالله قهرمانی (کرمانشاه)
46 کیلو: پیمان بیابانی (تهران)
50 کیلو: علی محمدزاده (مازندران)
54 کیلو: مرتضی قیاسی (لرستان) و باقر سورکی آزاد (مازندران)
58 کیلو: سمیر یاوری (کرمانشاه)
63 کیلو: حسین روزبه (مازندران)
69 کیلو: رضا مظفری (مازندران)
76 کیلو: شروین یوسف‌زاده (تهران) و علی موجرلو (مازندران)
85 کیلو: حسین شهبازی (تهران)
100 کیلو: مهرشاد محمدی (مازندران) و مهدی امیری (کرمانشاه)

سرمربی: محمد طلایی (تهران)
مربیان: تورج ظفری، علیرضا شیخ‌ریحانی، ابراهیم خیرالله‌زاده (تهران) ستار شیرآقایی (مازندران) جلیل جهانشاهی (گلستان) و فرزاد غیبی (کرمانشاه)
سرپرست: یعقوب نجفی جویباری (تهران)

رقابت‌های بین‌المللی کشتی آزاد جام مشفق عیسی‌اف در رده‌ سنی نوجوانان روز 24 دی ماه به میزبانی آذربایجان برگزار می‌شود.
انتهای پیام/م

   


برپایی نمایشگاه های عرضه محصولات زنان سرپرست خانوار در تهران

خبرگزاری فارس: نمایشگاه های عرضه محصولات تولیدی زنان سرپرست خانوار در دو نقطه شهر تهران از فردا برپا می شود.

خبرگزاری فارس: برپایی نمایشگاه های عرضه محصولات زنان سرپرست خانوار در تهران

به گزارش خبرگزاری فارس، به منظور فراهم آوردن فرصت مناسب فروش محصولات تولیدی برای زنان سرپرست خانوار تحت پوشش شهرداری تهران، ستاد توانمندسازی اقدام به برپایی نمایشگاه عرضه محصولات غذایی، پوشاک ،صنایع دستی، مواد بهداشتی و شوینده نموده است.

بر این اساس نمایشگاه عرضه محصولات غذایی، پوشاک ،صنایع دستی ، مواد بهداشتی و شوینده در حال حاضر در دو نقطه تهران، در میادین میوه و تره بار جلال آل احمد و  شهید لواسانی به منظور عرضه محصولات تولیدی زنان سرپرست خانوار از تاریخ سیزدهم تا بیست و یکم دی ماه از ساعت  9 صبح تا 21 برپا است.

این نمایشگاه ها در قالب 50 غرفه برپا می شوند که غرفه ها به صورت رایگان در اختیاز زنان سرپرست خانوار قرار گرفته و منافع حاصل از فروش محصولات نصیب زنان سرپرست خانوار می شود.
انتهای پیام/

   


تهران از فردا شب یخبندان می‌شود

دوشنبه 12 دی 1390 نویسنده: ramin h |

کارشناس هواشناسی در گفت‌وگو با فارس خبر داد
تهران از فردا شب یخبندان می‌شود

خبرگزاری فارس: کارشناس هواشناسی با اشاره به ورود جبهه هوای سرد از فردا به کشور گفت‌: از فردا شب تهران یخبندان می‌شود.

خبرگزاری فارس: تهران از فردا شب یخبندان می‌شود

مرتضی ضرابی در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس اظهار داشت: امروز بارش پراکنده باران در استان‌های تهران، مرکزی،‌ قزوین و اصفهان ادامه دارد.

وی ادامه داد: از امروز تا چهارشنبه برای سواحل بارش باران پیش‌بینی می‌شود و از امشب بارش در سواحل تشدید خواهد شد ضمن اینکه دریای خزر از امشب و خلیج فارس و دریای عمان از فردا طوفانی است.

ضرابی گفت: جبهه هوایی که در کشور مستقر است به منطقه شرق وارد می‌شود و در نتیجه استان‌های چهار محال و بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد از امروز بارش خواهند داشت.

این کارشناس هواشناسی با بیان اینکه افت دمای بین 5 تا 10 درجه در کشور پیش‌بینی می‌شود، تصریح کرد: از فردا سیستم هوای سردی وارد کشور می‌شود که افت دما را در پی خواهد داشت ضمن اینکه از فردا شب تهران یخبندان می‌شود و دمای هوای تهران تا روز چهارشنبه 2 درجه زیر صفر است.

وی در خصوص وضعیت هوای تهران نیز گفت: در تهران بارش متناوب باران تا اواخر وقت سه‌شنبه ادامه دارد و این بارش تا صبح چهارشنبه تمام می‌شود ضمن اینکه سه‌شنبه و چهارشنبه نیز هوای تهران سرد است.

ضرابی خاطرنشان کرد: در جاده‌های البرز به دلیل هوای سرد و بارش برف اختلال در جاده‌ها رخ خواهد داد.

انتهای‌پیام/ 

   


سئول برای مقابله با تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا کارگروه ویژه تشکیل داد

خبرگزاری فارس: دولت کره جنوبی با هدف کمک به شرکت های این کشور برای مقابله با تحریم های جدید آمریکا علیه ایران کارگروه ویژه تشکیل داد.

خبرگزاری فارس: سئول برای مقابله با تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا کارگروه ویژه تشکیل داد

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس به نقل از یونهاپ نیوز، دولت کره جنوبی روز یکشنبه اعلام کرد که با ایجاد کار گروهی ویژه، موانع تجاری ای که در نتیجه تحریم های آمریکا در روابط تجاری ایران و کره جنوبی بوجود آمده را رصد می کند.
بر اساس اعلام وزیر اقتصاد کره، این اقدام پس از آن صورت گرفت که دولت آمریکا روز یکشنبه تحریم های تصویب شده علیه ایران را به مرحله اجرا در آورد.
سئول پیش از این تلاش کرده بود که واشینگتن را متقاعد سازد تا با مستثنی کردن کره جنوبی از این تحریم ها، به این کشور اجازه دهد، واردات نفت خام از ایران را ادامه دهد.
وزارت اقتصاد کره جنوبی با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: «دولت کار گروه ویژه ای را تشکیل داده تا به بخش هایی که روابط تجاری با ایران داشته و یا از ایران نفت وارد می کنند کمک کند تا با مشکلات ناشی از اجرایی شدن تحریم های آمریکا علیه ایران، کنار بیایند.»
ایران با تامین 8.3 درصد مجموع نفت مورد نیاز کره جنوبی، یکی از بزرگترین منابع تامین نفت این کشور به شمار می رود.
بر اساس اعلام وزارت اقتصاد کره، تحریم های اخیر آمریکا، انجام هر گونه مبادله مالی و اقتصادی با  بانکها و موسسات مالی ایران را ممنوع می سازد که این مسئله تاثیر عمده ای در روابط تجاری دو جانبه این کشور با ایران خواهد داشت.
بر اساس این گزارش، کره جنوبی به عنوان یکی از متحدان نزدیک آمریکا، اخیرا به صورت یکجانبه تحریم هایی را علیه 200 شخصیت حقیقی و حقوقی ایرانی اعمال کرده است.
وزارت اقتصاد کره جنوبی همچنین اعلام کرده: «این وزارتخانه تلاش خواهد کرد تا از طریق همکاری با سایر نهادهای مرتبط این کشور از جمله وزارت امور خارجه با یافتن راه حل های مشترک در این خصوص، تاثیر تحریم ها علیه ایران بر اقتصاد داخلی خود را به حداقل برساند.»
انتهای پیام/58

   


رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات در گفت‌وگو با فارس اعلام کرد
استفاده از 2 هزار شمع بتونی در ساخت صحن حضرت زهرا(س) در نجف اشرف

خبرگزاری فارس: رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات با اشاره به انجام مراحل حفاری پروژه ساخت صحن حضرت زهرا(س) به مساحت 198 هزار مترمربع گفت: برای فوندانسیون این صحن 2 هزار شمع ـ چاهک‌های بتونی با عمق 24 متر ـ در حال ساخت است.

خبرگزاری فارس: استفاده از 2 هزار شمع بتونی در ساخت صحن حضرت زهرا(س) در نجف اشرف

حسن پلارک در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس با بیان این مطلب اظهار داشت: عملیات ساخت صحن حضرت زهرا(س) در نجف اشرف به مساحت 198 هزار متر‌مربع در حال اجراست و در حال حاضر 5 دستگاه حفاری به همراه بیش از 50 دستگاه ماشین‌آلات مختلف در حال تسطیح و آماده‌سازی فوندانسیون این صحن هستند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به نوع خاک و سستی زمین در محل احداث این صحن، 14 متر گودبرداری برای جلوگیری از رانش زمین انجام شده و برای فوندانسیون این صحن 2 هزار شمع در حال ساخت است که در واقع این شمع‌ها، چاهک‌‌های بتونی به عمق 24 متر و قطر یک متر هستند که درون آنها پس از حفاری با میلگرد و بتون پر می‌شود.
 
رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات با بیان اینکه کل زمان درنظر گرفته شده برای ساخت صحن حضرت زهرا(س) حدود 10 سال است، تصریح کرد: تلاش داریم بخش زیارتی این صحن با زیربنای 85 هزار متر‌مربع را ظرف 2 سال آینده تکمیل و به بهره‌برداری برسانیم.

صحن حضرت زهرا(س) در نجف اشرف با مساحت 198 هزار متر شامل قسمت‌های زیارتی، غیرزیارتی و فضاهای جانبی است که در بخش غیر‌زیارتی این صحن، کتابخانه واحدهای خدماتی، پارکینگ، موزه، مضیف و ... پیش‌بینی شده است و با هزینه‌ای بالغ بر 700 میلیارد تومان توسط ستاد بازسازی عتبات عالیات در حال اجراست.
انتهای پیام/

   


درباره وبلاگ

خبرهای روزنامه های صبح کشور
ramin h

آخرین پستها


نویسندگان


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات