اولین اقدام حسن روشن
انتخاب مهاجرانی به عنوان رئیس آكادمی باشگاه استقلال

خبرگزاری فارس: با اعلام حسن روشن، حشمت مهاجرانی ریاست آكادمی باشگاه استقلال را پذیرفت.

به گزارش خبرگزاری فارس، سال گذشته رضا رجبی مسئول آكادمی باشگاه استقلال بود اما با انتخاب اعضای كمیته فنی ریاست این آكادمی تغییر خواهد كرد.

حسن روشن رئیس كمیته فنی باشگاه استقلال در این باره به فارس گفت: قصد داریم آكادمی را به صورت تشكیلاتی اداره كنیم و قرار است افرادی را به عنوان هیئت امنا انتخاب كنیم. صحبت‌های لازم را با حشمت مهاجرانی برای ریاست آكادمی باشگاه استقلال انجام دادیم و ایشان قبول كردند كه ریاست آكادمی استقلال را برعهده بگیرند.

   


مدیرعامل شرکت عمران و مسکن‌سازان منطقه مرکزی:
فقر اقتصادی و فرهنگی گریبانگیر بافت‌های فرسوده است

خبرگزاری فارس: مدیرعامل شرکت عمران و مسکن‌سازان منطقه مرکزی گفت: بافت‌های فرسوده خالی از سکنه در سطح شهر مشکلات امنیتی و اجتماعی را برای شهروندان ایجاد می‌کند و دارای فقر اقتصادی و فرهنگی هستند.

غلام‌رضا عمرانی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در اصفهان با اشاره به اینکه یکی از شاخصه‌های اصلی بافت‌های فرسوده عرض معابر کمتر از شش متر است، اظهار داشت: تلاش شده است این معابر در حین نوسازی بافت‌های فرسوده تعریض شود که به دو صورت شناسایی گلوگاه‌ها و تملک املاکی که در معبر قرار دارد از بودجه‌های ملی و همچنین اجرای عملیات ساماندهی محورهای گردشگری تاریخی اجرایی می‌شود.
وی ادامه داد: در چهار سال گذشته در استان اصفهان عملیات ساماندهی محورهای حمام قاضی، شهشهان، جویباره، جماله، دردشت در شهر اصفهان، محور کلوان در نایین، دوشنبه بازار خمینی‌شهر، دربند و بنی‌طبا در آران و بیدگل و بازار نطنز با هزینه‌ای بالغ بر 30 میلیارد ریال با همکاری شهرداری‌ها و مردم توسط وزارت مسکن و شهرسازی و شرکت عمران و بهسازی شهری ایران انجام یا در حال اجرا‌ست.
مدیرعامل شرکت عمران و مسکن‌سازان منطقه مرکزی با بیان اینکه بافت‌های فرسوده مجموعه‌هایی از شهر هستند که نه تنها مشکل کالبدی دارند، بلکه دارای مشکلات دیگری از جمله فقر فرهنگی، فقر اقتصادی، ناامنی ناهنجاری‌های اجتماعی، مشکلات ثبتی املاک، مشکلات خدمات زیربنایی و روبنایی نیز هستند، گفت: به منظور حل این مشکلات عوامل ایجاد و راه‌های برون‌رفت از این مشکلات باید شناسایی شود.
وی تصریح کرد: یکی از مشکلاتی که با بررسیهایی به آن رسیده‌ایم کاربری‌هایی است که طرح تفضیلی شهر با اولویت بالا برای املاک تعریف کرده مانند کاربری ورزشی، ولی اداره مربوطه بودجه تملک و اجرای آن مکان ورزشی را ندارد و به مرور زمان مالک مجبور به ترک خانه می‌شود، چرا که اجازه نوسازی داده نمی‌شود.
عمرانی با اشاره به اینکه بر اثر خروج مالک از منزل، خانه به مرور زمان تبدیل به مخروبه شده و به مرور زمان این مخروبه شدن بر املاک مجاور هم اثر می‌گذارد و یک قسمت از بافت خالی می‌شود، گفت: با خالی شدن گوشه‌ای از بافت، این بخش به مشکلات اجتماعی، کالبدی و امنیتی دچار می‌شود.
وی ادامه داد: اگر بتوانیم علل ایجاد مشکلات را شناسایی کنیم خود به‌ خود به روند نوسازی کمک می‌کنیم.
مدیرعامل شرکت عمران و مسکن‌سازان منطقه مرکزی با تاکید بر اینکه لاز‌م است همه دستگاه‌های اجرایی اعتبارات خاصی به منظور نوسازی بافت‌های فرسوده پیش‌بینی کنند، بیان داشت: مشکلات اجتماعی قبل و بعد از اجرای طرح برای نخستین بار در استان اصفهان در مورد پروژه الگوی مسکن مشارکتی در محله جویباره اصفهان در کنار کارهای کالبدی تیمی به ارزیابی تأثیرات اجتماعی اجرای طرح بر محله می‌پردازند.
 وی از دیگر اقدامات به منظور جلب مشارکت ساکنان و مالکان در برنامه سال 90 شرکت را راه‌اندازی دفاتر نوسازی محلات عنوان کرد و گفت: تاکنون در محلات جویباره اصفهان و کوی نوید نجف‌آباد با همکاری شهرداری نجف‌آباد این دفاتر تاسیس شده که وظیفه اصلی این دفاتر آگاهی دادن به مردم در مورد طرح‌ها، آموزش قوانین و مقررات و به طور کلی فرهنگ‌سازی به منظور افزایش مشارکت مردم است.
عمرانی اظهار داشت: از دیگر اتفاقات مهمی که در راستای توسعه مشارکت مردمی در حال انجام است نام‌گذاری شهریورماه به عنوان ماه بافت فرسوده است که در آن با همکاری شهرداری اصفهان و هفت شهر کاشان، نجف‌آباد، آران و بیدگل، خوراسگان، نطنز، نایین و خمینی‌شهر برنامه‌های ویژه‌ای در سطح شهرها برای افزایش آگاهی مردم نسبت به خطرات تأخیر در نوسازی محلات و راه‌های نوسازی بافت‌های فرسوده اجرا می‌شود.
‌وی در ادامه افزود: همچنین در شهریورماه جاری، هم‌زمان از پایگاه اطلاع‌رسانی و هم‌اندیشی مدیران و متولیان بافت فرسوده شهری استان اصفهان که محل گفتمان و اشتراک دانش در مورد بافت فرسوده است رونمایی می‌شود.

   


رومینیگه:‌ بارسا و رئال فوتبالی فراتر از كره زمین ارائه می‌دهند

خبرگزاری فارس: معاون باشگاه بایرن‌مونیخ مصاف ال‌كلاسیكو اسپانیایی‌ها را دیداری با كیفیت و متفاوت با سطح فوتبال كره زمین خواند.

به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از روزنامه بیلد، در شرایطی كه چند روز از مصاف برگشت بارسلونا و رئال‌مادرید اسپانیا در سوپرجام این كشور جنوب اروپا با برتری كاتالان‌ها سپری شده، اما هنوز بازار اظهار نظر در مورد آن داغ است.

یكی از این اظهارات جدید ربط به كارل هاینس رومینیگه دارد. نفر دوم باشگاه باوارایی‌ چهارشنبه شب گذشته یكی از میلیون‌ها بیننده جدال مذكور بود. دیداری كه به با برتری كاتالان‌ها و در مجموع دو دیدار با قهرمانی آنان منتهی شد.

وی گفت: مصاف بارسا و رئال،‌ دیداری فوق‌العاده باكیفیت بود. از سرعت بسیار بالایی برخوردار بود و توان فیزیكی عالی نزد دو تیم كاملا نمایان بود.
كاپیتان اسبق آلمان و بایرن ادامه داد:‌ كیفیت این بازی آنقدر بالا بود كه مرا متقاعد كرد این دو تیم اسپانیایی ورای همه تیم‌های باشگاهی جهان هستند. آنها فوتبالی فراتر از حد كره‌ زمین نشان می دهند.

رومینیگه افزود: كیفیتی كه این دو تیم ارائه كردند،‌ به گونه‌آی بود كه گویی مربوط به جهانی دیگر هستند.

   


عناوین اخبار برگزیده اقتصادی امروز در خبرگزاری فارس

خبرگزاری فارس: عزل 18 مشاور محرابیان، تبدیل 40 درصد هلدینگ شركتهای استانی گاز به سهام عدالت، بازنگری در تائید صلاحیت مدیران بانكها، احتمال افزایش نرخ سود بانكی، واریز بنزین به كارتها از امشب، افزایش قیمت سكه و طلا، مشكل در 15 شركت طرف قرارداد صدرا و افشای مافیای واردات توسط مجلس عناوین برگزیده اقتصادی امروز است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، عناوین اخبار برگزیده امروز اقتصادی بدین شرح است: 

 
با نامه‌ای از سوی معاون غضنفری؛
18 مشاور محرابیان عزل شدند

اختصاصی فارس/
40 درصد از هلدینگ 30 شركت گاز استانی سهام عدالت می‌شود
 
مدیر امور حقوقی شرکت ملی نفت در گفت‌وگو با فارس مطرح کرد:
داوری شرکت ملی نفت بین کارفرما و پیمانکار میدان جفیر
  
مدیرعامل ایران LNG در گفت‌وگو با فارس خبر داد:
مذاکره برای صادرات سالانه 1.5 میلیون تن ال‌ان‌جی به اندونزی
 
مدیر گازرسانی شرکت گاز در گفت‌وگو با فارس خبر داد:
نصب 100 هزار کنتور هوشمند تا پایان سال جاری در کشور

خاوری در گفت‌وگو با فارس تشریح کرد:
لزوم بازنگری در شیوه تأیید صلاحیت مدیران بانک‌ها و کنترل بانک‌داری شعبه‌ای
 
افزایش نرخ سود بانكی كلید می‌خورد؟‌
دفاع قاطع بهمنی از نظریه "نرخ سود بانكی بالاتر از تورم"

سكه 530 هزار و دلار 1186 تومانی در بازار دیروز تهران
  
فارس گزارش می‌دهد:
جزئیات سهمیه‌ بنزین شهریور و واریز از ساعت 24 امشب

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:
قانون مشاغل سخت اصلاح می‌شود؛ دوركاری مطلق نداریم
 
توسط هیئت واگذاری
روش پیمان مدیریتی در واگذاری‌ها تصویب شد
 
معاون برنامه‌ریزی وزارت تعاون، کار و رفاه در گفت‌وگو با فارس:
تعلل در برگزاری انتخابات اتاق تعاون غیرقانونی بوده و پیگرد قانونی دارد
 
بزرگیان در گفت‌وگو با فارس خبر داد:
عدم صدور مجوز برای دفاتر پیش‌خوان دولت تا اتمام طرح آمایش

دبیر انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی در گفت‌وگو با فارس:
15 شرکت سازنده تجهیزات طرف قرارداد صدرا با مشکل روبرو هستند

منابع پاكستانی خبر دادند:
تمایل شرکتهای خارجی برای مشارکت در پروژه انتقال گاز ایران به پاکستان
 
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفت‌وگو با فارس خبر داد:
ورود مجلس به افشای نقش مافیا در واردات بی‌رویه محصولات کشاورزی

اختصاصی فارس/
نامه سرگشاده به رئیس جمهور درباره مشکلات دامداران کشور

تكرار// معاون وزیر راه در گفت‌وگو با فارس خبر داد:
اختصاص 250 میلیارد تومان اعتبار به راه‌آهن کرمانشاه خسروی در سال جاری

تکرار// در گفت‌وگوی تفصیلی استاد دانشگاه امام صادق(ع) با فارس مطرح شد:
ادعای 30 سال کار در حوزه اقتصاد اسلامی در برابر 3 قرن تجربه غرب
سیستم آموزشی کنونی اقتصاددان حوزوی تربیت نمی‌کند

مدیر کل پایانه‌های استان تهران در گفت‌‌وگو با فارس خبر داد:
کاهش 50 درصدی تلفات سوانح رانندگی استان در پنج سال اخیر
 
رئیس هیئت مدیره اتحادیه باغداران کشور در گفت‌وگو با فارس:
مقام معظم رهبری بر محور توسعه بودن بخش کشاورزی تاکید دارند
 
مدیر تالار‌های بورس کالا در گفت‌وگو با فارس تشریح کرد:
دلیل افزایش قیمت فولاد در هفته گذشته و لغو عرضه دیروز فولاد مبارکه
 
مدیر فنی و پذیرش بورس کالا در گفت‌وگو با فارس خبر داد:
بررسی برخی اصلاحات در قرارداد‌های آتی سکه در جلسه فردای هیئت پذیرش
 
دبیر کانون انجمن‌های صنایع غذایی مطرح کرد:
احتمال رکود در صنایع غذایی با ادامه کنترل دستوری قیمتها

   


در گفتگوی مشروح فارس با مدیرعامل صاایران عنوان شد؛
تست اولیه جدیدترین رادار ایرانی با برد چندهزار کیلومتر

خبرگزاری فارس: ابراهیم محمودزاده از تست اولیه و موقیت آمیز جدیدترین رادار ایرانی با برد چندهزار کیلومتر در عرصه فضایی خبر داد.

به گزارش گروه امنیتی دفاعی خبرگزاری فارس، "صاایران" از جمله شرکت‌هایی است که هم برای کاربران بخش غیرنظامی و هم در بخش دفاع بخوبی شناخته شده است.

حضور موثر در طراحی و ساخت سیستم‌های کامپیوتری و مخابراتی در بخش غیر دفاع در کنار دستیابی به فناوری های بسیار پیشرفته الکترونیک، رادار، بی سیم، آی تی و ارتباطات در بخش دفاعی، صاایران را به یک شرکت بزرگ منطقه ای تبدیل کرد که امروز می تواند علاوه بر تجهیزات و سامانه های مخابراتی و الکترونیکی، فناوری‌ها و علوم پیشرفته در زمینه  سامانه های با تکنولوژی بالا را به بیش از چهل کشور جهان صادر کند.

31 مرداد، روز صنعت دفاعی فرصتی شد تا در گفتگویی یک ساعته با ابراهیم محمودزاده مدیرعامل شرکت صنایع الکترونیک ایران (صاایران) وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، مروری اجمالی داشته باشیم بر عملکرد و دستاوردهای این شرکت در بخش های مختلف دفاعی.

نحوه رصد تحرکات دشمنان فرامنطقه ای، برنامه های آینده فضایی جمهوری اسلامی ایران، اقدامات صورت گرفته برای دستیابی به پیشرفته ترین سامانه های راداری، جایگاه ایران در بین کشورهای جهان در عرصه فناوری های نوین و هوشمند و جدیدترین اخبار از تست اولیه رادار ایرانی با برد چندهزار کیلومتر از جمله مباحثی بود که معاون وزیر دفاع به آنها اشاره کرد.

ابراهیم محمودزاده در ابتدای گفتگوی خود با خبرنگار دفاعی خبرگزاری فارس، بخشی از حوزه مسئولیت این سازمان را تامین نیازهای راداری، جنگال، تجهیزات سلاح، الکترواپتیک، لیزر، کامپیوتر، مخابرات، قطعات نیمه هادی و الکترونیک پیشرفته، سامانه های فضایی مانند ماهواره و ایستگاههای دریافت و نیز سیستم‌ها و ایجاد بسترهای امن برای ارتباطات در نیروهای مسلح عنوان کرد و افزود: ما در این خصوص توانسته ایم رضایت نیروها را جلب کنیم و فرمانده معظم کل قوا نیز در بازدیدی که در تاریخ دوم تیرماه از نمایشگاه دستاوردهای دفاعی داشتند، رضایت خود را از عملکرد صاایران ابراز فرمودند.
 
* سقف فناوری‌های الکترونیک و هوشمند در منطقه را شکسته ایم
 
محمودزاده با بیان اینکه علی رغم کارهای فراوانی که در این حوزه ها صورت گرفته تنها می توان بخش هایی از آنها را منتشر کرد، گفت: اخباری که در حوزه هایی مانند تولیدات جنگال و رادار داشتیم، دشمن را متوجه این موضوع کرده است که جمهوری اسلامی ایران توانسته سقف فناوری های الکترونیک و هوشمند موجود در منطقه را بشکند.
وی با اشاره به اینکه بخشی از موضوع جنگ نرم دشمن در نیروهای مسلح تبلور یافته است، تصریح کرد: در این جنگ بوی باروت به مشام نمی رسد و تفنگی شلیک نمی کند بلکه دشمن با تمام توان خود عملکرد ما را زیر نظر گرفته هرچند اقدامات آنها نیز تحت رصد دقیق ماست و تمامی سامانه های راداری و جنگال هر دو طرف دائما در حال فعالیت و جمع آوری اطلاعات است.
معاون وزیر دفاع ادامه داد: در این مسیر از آنجایی که ما باید بتوانیم دشمن را بخوبی و مستمرا زیر نظر داشته باشیم، نیازمند تجهیزات مرغوب، مدرن و با کارآیی بالا هستیم تا بتوان از طریق آنها دشمن درجه یک خود را در منطقه رصد کنیم.
 
* ایران جزو 10 کشور اول دنیا در عرصه فناوری های هوشمند
 
محمودزاده خاطرنشان کرد: در گذشته، نیروهای مسلح تمامی نیازهای خود را از طریق ما و در داخل تامین نمی کردند، اما امروز ما به جایی رسیدیم که می توانیم این نیازها را با تولید پیشرفته ترین تجهیزات داخلی برطرف کنیم و طبق ارزیابی های صورت گرفته در اکثر قریب به اتفاق حوزه ها از قبیل الکترونیک، اپتیک، لیزر، مخابرات، جنگال، رادار، امنیت، آی تی و قطعات، جمهوری اسلامی ایران جزو 10 کشور پیشرفته جهان قرار دارد.
وی گفت: اخیرا یکی از سایتهای تحلیلی غربی در مطلبی که البته بنده قصد تایید یا تکذیب آن را ندارم، اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران توانسته راداری را طراحی و تولید کند که این رادار تنها در اختیار دو یا سه کشور جهان است و این رادار را به عنوان گل سرسبد نمایشگاه اخیر دفاعی معرفی کرده بود.
مدیرعامل صاایران اضافه کرد: اینکه چقدر این موضوع منطبق با واقعیت است یا نه، چندان مهم نیست بلکه مهم آن است که بیان این مطالب نشان دهنده این است که دشمنان جمهوری اسلامی با مشاهده پیشرفت های علمی ما در داخل، از ظرفیت بالای راداری ایران احساس ترس کرده‌اند.
 
* صدور تجهیزات به 42 کشور جهان
 
معاون وزیر دفاع درخصوص توجه هرچه بیشتر به موضوع صادارت غیرنفتی، تصریح کرد: ما بخشی از ظرفیت های اضافی خود را با مجوز مبادی ذیربط به 42 کشور جهان محصولات صادر می کنیم که برخی از این کشورها توان تامین این نیازمندی ها را در داخل ندارند.
محمودزاده افزود: این امر علاوه بر جهانی کردن ظرفیت های موجود در ایران، موجب می شود تا کشورهای دوست و مسلمان نیز با یک ظرفیت و پشتیبانی مضاعف روبرو شوند.
وی در ادامه با بیان اینکه صاایران در مسیر تامین نیازهای دفاعی کشور از فضای داخلی و غیرنظامی نیز غافل نبوده، گفت: صاایران به دلیل سطح علمی و فناوری که در تکنولوژی های پیشرفته و ظرفیت اقتصادی پیدا کرده امروز به عنوان یک شرکت موفق منطقه ای شناخته می شود که البته بخشی ازفعالیت خود را نیز در حوزه های غیرنظامی داخلی بکار می‌گیرد.
 
* نیاز موبایل داخلی را در دو مرحله تامین کردیم
 
مدیرعامل صاایران افزود: برای مثال در پروژه ای مثل ایرانسل که یک تجربه مشارکتی داخلی و خارجی با مدریریت داخلی بود، ما توانستیم نیازمندی موبایل داخلی را در دو مقطع به طور کامل تامین کنیم.
محمود زاده به سالهای گذشته اشاره کرد و گفت: زمانی موبایل با قیمت حدود یک میلیون و دویست هزار تومان با محدودیتهای ارتباطی، تنها در اختیار برخی خانواده های مرفه و سرمایه دار بود اما امروز هرکس با هر میزان درآمد می تواند صاحب یک خط ارتباطی باشد که این امر در گذشته نه چندان دور در حد یک آرزو بود.
وی ادامه داد: در این زمینه ها کارهای بسیار بزرگی در مقیاس جهانی صورت گرفته که ما بواسطه آن نه تنها نیازهای بخش غیرنظامی در داخل را تامین کردیم، بلکه پشتیبانی هم برای سیاست های خارجی کشور بودیم.
 
* ماهواره های حرفه ای با عمر طولانی تر به فضا پرتاب خواهیم کرد
 
مدیرعامل صاایران در ادامه این گفتگو به عرصه فضایی به عنوان یکی از ظرفیت های حاکمیتی غیر دفاعی که ارزشی همطراز با حوزه دفاعی برای نظام دارد اشاره و تصریح کرد: بحمدلله صاایران با طراحی و ساخت ماهواره امید، گام مهمی در این مسیر برداشت و توانست علاوه بر ساخت شبکه نگهداری ماهواره در فضا که شامل ایستگاه های زمینی می شود، بیشترین موفقیت را در زمینه دریافت اطلاعات و نیز کنترل ماهواره در فضا داشته باشد.
محمودزاده اضافه کرد: ما در حالی موفق به طراحی و ساخت کامل این تجهیزات و ایستگاههای زمینی شدیم که کشورهای دیگر، این سامانه ها را یا در اختیار ما قرار نمی دهند یا اینکه می بایست هزینه های بسیار گزافی را برای تهیه آنها پرداخت می کردیم.
محمودزاده به دستاوردهای مهم فضایی در سالهای اخیر اشاره کرد و افزود: کشورما نه تنها در زمین، دریا، زیر دریا و هوا بلکه در عرصه فضایی نیز این آمادگی را دارد تا بتواند حضوری مستمر و طولانی در این حوزه داشته باشد و همانطور که کشورهای پیشرفته با حضور در فضا می توانند نیازهای خود را برآورده کنند، ما نیز این امکان را داریم تا بهره های لازم را از حضور در فضا ببریم.
وی ادامه داد: سامانه های فضایی و ماهواره امید ظرفیت بالایی را برای ما در عرصه فضایی ایجاد کرد که با تکرار و توسعه این ظرفیت، امسال نیز پرتاب هایی با طول عمر مناسب و کاملا حرفه ای خواهیم داشت.
 
* ساخت ماهواره های سنگین در دستور کار قرار دارد
 
مدیرعامل صاایران افزود: امروز طراحی و ساخت ماهواره های سنگین در دستور کار ما قرار دارد  تا بتوانند با استفاده از انرژی خورشیدی ماموریت های مختلفی را در مدت زمان طولانی انجام دهند که این طراحی و ساخت بدون کمک گرفتن از کشورهای خارجی صورت می گیرد.
 
* خودکفایی در تامین نیازهای راداری نیروهای مسلح
 
محمودزاده تامین نیازهای بخش دفاع در حوزه رادار را یکی دیگر از وظایف مهم صاایران معرفی کرد و افزود: ما امروز تمامی نیازها در بخش رادارهای برد کوتاه تا بلند را در داخل کشور طراحی و تولید می کنیم و علاوه بر آن، برخی قطعات ریزی که همه کشور آنها را از خارج تهیه می کنند نیز برای اینکه برند آن به نام ایران ثبت شود در داخل تولید می شود.
وی خاطرنشان کرد: امروز تمامی رادارهای برد کوتاه، رادارهای کشف و ردیابی و نیز سامانه های هماهنگی با سلاح در داخل کشور تولید و در اختیار سپاه، ارتش و دیگر نهادهای مربوطه مثل فرودگاهها قرار گرفته و حتی پیشنهاد ساخت رادار در حوزه هواشناسی را نیز داده ایم.
مدیرعامل صاایران با تاکید بر اینکه امروز نیروهای مسلح در حوزه راداری هیچ احتیاجی به تامین تجهیزات از خارج کشور ندارند، ظرفیت تولید انبوه رادارهای ارتقاع پست، متوسط و بلند را مناسب ارزیابی کرد و گفت: نیروهای مسلح تا آنجا که از ما خواسته اند، هیچ نیازی به سامانه های خارجی ندارند.
 
* انواع ارتباطات رادیویی امن را برقرار می کنیم
 
محمودزاده در ادامه این گفتگو به اقدامات صاایران در حوزه مهم جنگ الکترونیک (جنگال) اشاره و تصریح کرد: جنگال در یک تقسیم بندی کلی به دو بخش تقسیم می شود که وظیفه مقابله با رادار و مقابله با سیگنال‌های رادیویی و مخابراتی را برعهده دارند که به شناسایی سینگال و سیستم های دشمن در بخش هایی راداری و مخابراتی می پردازند.
وی افزود: ما از این طریق می توانیم بفهمیم که سیگنال ها از کجا آمده، در کدام نقطه عمل می کند و روی چه سلاح و سیستمی است. این یک ظرفیت بسیار عالی است که در قالب شبکه پشتیبان ارتش، سپاه و ناجا عمل می کند.
محمودزاده در ادامه با اشاره به دستاوردهای صاایران در حوزه مخابرات و تجهیزات بی سیم، اظهار داشت: البته اینها فقط به حوزه سیستم‌های مخابرات بی سیم محدود نمی شود بلکه تجهیزات ارتباطات رادیویی هواپیما با زمین و بالعکس، ارتباط نیروهای عملیاتی باهم در میدان نبرد، ارتباط با فرماندهان و یا ارتباط با مرکز فرماندهی دور را نیز شامل می شود.
وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب و فرمانده کل قوا تاکید زیادی بر ایجاد بسترهای امن و پایدار در حوزه ارتباطات داشتند، افزود: این موضوع به طور کامل مد نظر قرار دارد به طوری که نه تنها در ایران بلکه در فواصل دور و تست‌هایی که برای کشورهای دوست جهت ارائه محصول و صادرات، صورت می گیرد، این ارتباطات از چند کشور دورتر با امنیت کامل برقرار می‌شود.
 
* درصورت کوچکترین نفوذ دشمن در سامانه های جنگال، متوجه خواهیم شد
 
مدیرعامل صاایران با اشاره به سامانه های امنیتی مورد استفاده در جنگال و رادار تاکید کرد: دشمن یه هیچ عنوان امکان نفوذ به این سامانه ها را ندارد و این درحالی است که عملکرد آنها به طور دائم تحت رصد ماست و با توجه به سخت و افزار و نرم افزار مورد استفاده در این سامانه ها، دشمن در صورت کوچکترین نفوذ، رصد خواهد شد.
 
* سراسر خلیج فارس را به صورت پسیو رصد می کنیم
 
محمودزاده ایران را جزو 5 کشور اول دنیا در حوزه الکترواپتیک و لیزر عنوان کرد و گفت: ما سیستم هایی داریم که می توانند به دو صورت اکتیو و پسیو سراسر خلیج فارس را رصد کنند. یعنی ما در حالت پسیو می توانیم بدون ارسال سیگنال، هرگونه تهدید علیه مرزهای جنوبی کشور را رصد کنیم.
وی ادامه داد: با استفاده از سامانه های اپتیکی ما می توانیم در سقف بالایی از دیدبانی نه تنها در مرزهای آبی بلکه در سرتاسر مرزهای کشور و یا در شهرهای خاص به رصد مناطق مختلف بپردازیم که این ظرفیت امروز در تمامی نیروهای مسلح عملیاتی شده است.
 
* پیشرفته ترین تجهیزات نظامی را به جهان صادر می کنیم
 
مدیرعامل صاایران با بیان اینکه البته ما در این میان از موضوع صادرات محصول نیز غافل نبوده ایم، خاطرنشان کرد: بخشی از تجهیزات دیدبانی مانند دوربین های دید در شب، دوربین های حرارتی، دوربین هایی که پرنده های ما با استفاده از آنها امکان انجام ماموریت در شب را داشته باشند و دوربین های مورد استفاده در زیرسطحی ها که تا چندی قبل به عنوان کالاهای حساس در اختیار تنها چند کشور خاص قرار داشت، در ایران به صورت انبوه تولید شده و آنها را در بیرون از ایران در سایتهای بازاریابی قرار داده ایم تا در اختیار دیگر کشورها نیز قرار بگیرد زیرا دلیلی ندارد این تجهیزات تنها در اختیار همان چند کشور باشد.
 
* استفاده نیروهای مسلح از سیستم های عامل بومی مشابه ویندوز
 
وی همچنین به دستاوردهای بخش دفاع در حوزه لیزر اشاره کرد و گفت: در این زمینه نیز به دلیل حصر بالای تکنولوژیکی، ما چاره ای جز خودکفایی نداشتیم. زمانی ما از تولید فاصله یابهای معمولی ناتوان بودیم اما امروز نه تنها در این حوزه بلکه درخصوص بکارگیری سلاح های متعدد و یا در حوزه ارتباطات مخابراتی نیز از لیزر استفاده های فراوانی می کنیم.
حوزه آی تی و کامپیوتر از دیگر موضوعاتی بود که مدیرعامل صاایران در گفتگو با فارس به آن اشاره کرد و افزود: در این حوزه به نقطه ای رسیدیم که امروز تمامی  نرم افزارهای نظامی و صنعتی مورد نیاز در داخل کشور تولید شده و در شبیه سازها و نرم افزارهای سنگین مدیریتی و اطلاعاتی رادار و جنگال نیز به خودکفایی کامل دست پیدا کردیم.
محمودزاده خاطرنشان کرد: نیاز نیروهای مسلح با طراحی سیستم عامل داخلی و بومی و با طراحی سیستم های بومی کاربردی مشابه ویندوز و دیگر اپلیکیشن هایی که در کشور استفاده می شود، برآورده شده و می توان اعلام کرد که ما در بخش های الکترونیک، مخابرات، آی تی و کامپیوتر هیچ نیازی به تحقیق و طراحی و ساخت در خارج از کشور نداریم.
 
* ارائه سالانه 1000میلیارد تومان خدمات به نیروهای مسلح
 
وی با اشاره به حجم فعالیت‌های صورت گرفته در تامین نیازهای نیروهای مسلح گفت: هیچ زمانی سابقه نداشته که ما مانند امروز از چنین ظرفیتی برخوردار باشیم به طوری که امروز ما بیش از 1000میلیارد تومان به صورت سالانه، محصول و سرویسهای متنوع به سایر نیروها ارائه می کنیم.
مدیرعامل صاایران تصریح کرد: امروز بیش از 500 محصول فعال و دائمی در سبد آی سی تی برای ارائه به نیروهای مسلح وجود دارد و سعی داریم تا در برنامه 5 ساله پنجم این میزان را به مرز 1000 محصول برسانیم تا بتوانیم به یک ظرفیت بزرگ در زمینه ارائه محصولات آی سی تی و هوشمند در منطقه تبدیل شویم.
 
* تست اولیه جدیدترین رادار ایرانی با برد چندهزار کیلومتر
 
محمودزاده، صاایران را متولی اصلی بخش راداری در کشور دانست و افزود: ما توان تامین تمامی نیازهای اعلام شده از سوی نیروهای مسلح را داریم.
وی ادامه داد: امروز رادارهای برد بلند در اختیار نیروهای مسلح است که البته ما برای طراحی و ساخت راداری با بردهای به مراتب طولانی تر برنامه هایی در دست داریم.
مدیرعامل صاایران اظهار داشت: در حوزه فضایی نیز راداری با برد چندهزار کیلومتر دردست طراحی است که نمونه اولیه آن تست شده و امیدواریم این رادار در سالهای آتی عملیاتی شود.
محمودزاده همچنین به برخی بدقولی های صورت گرفته در قراردها از سوی طرف خارجی اشاره کرد و افزود: این موضوعات در دستور کار قرار گرفته و تحقیقات و طراحی و نیز ساخت آنها را آغاز کردیم و این قول را هم داده ایم که در موعد زمانی مقرر تحویل داده شود و در این خصوص با هیچ کشور خارجی نیز همکاری نداشتیم.
 
* حساسیت رهبر انقلاب بر حجم تولید و ظرفیت‌های فناوری رادارها
 
وی همچنین به برپایی نمایشگاه توانمندی های دفاعی در دوم تیرماه با حضور فرمانده معظم کل قوا اشاره کرد و گفت: در این نمایشگاه حضرت آقا از نزدیک در جریان کار رادارها قرار گرفتند و اتفاقا با دقت فراوان مسایل مختلفی مانند حجم تولید، ظرفیت تحقیق و فناوری راداری را سوال کردند که توضیحات کامل خدمت ایشان ارائه شد.
 
* هیچ محدودیتی در زمینه برد و دقت رادارها نداریم
 
معاون وزیر دفاع تاکید کرد: ما هیچ مشکل و محدودیتی در زمینه تکنولوژی، برد و دقت در ردیابی رادارها نداریم اما در خصوص ساخت، حسب نیاز و ماموریت های اعلام شده عمل می کنیم.
 
* هواپیمای بیگانه به محض استارت در رصد دقیق ما قرار می گیرد
 
محمودزاده درخصوص توان سریع و دقیق شناسایی دشمن توسط سامانه های راداری، اظهار داشت: سامانه های جنگال ما همیشه فعال هستند و به محض استارت هواپیمای بیگانه، از آنجایی که سیستم های ارتباطی آن نیز فعال می شود، ما می توانیم سیگنال آن، مبدا و مسیر هواپیما و نوع سلاح را شناسایی کنیم و این یک شعار نیست بلکه کسانی که در موضوع جنگال کار کرده باشند به این امر واقف هستند.
وی ادامه داد: حتی بر فرض اینکه هواپیمایی بدون فعال کردن سامانه های مخابراتی و ارتباطی خود و در شب، استارت بزند، ما با استفاده از دروبینهای حرارتی می توانیم آن را از روی دمای موتور یا دمای دیگر جاهای هواپیما به خوبی شناسایی کنیم.
مدیرعامل صاایران با بیان اینکه این امر نه تنها در خصوص هواپیماها بلکه در پهنه دریاها و در مورد کشتی ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد، تاکید کرد: این همان اقتداری است که دشمن را متوجه ظرفیت های جمهوری اسلامی در این حوزه ها کرده است.
 
* تجهیز قایق های تندروی سپاه به رادارهای پیشرفته
 
محمودزاده همچنین در حوزه رادارهای دریایی گفت: امروز تمامی شناورهای ما به رادارهای پیشرفته مجهز شدند و این امر نه تنها در شناورهای بزرگ، بلکه حتی بر روی قایق های تندوری سپاه پاسداران نیز نصب شده و در کنار آن، پرنده های دریایی مانند بالگردها را نیز پشتیبانی می کنیم.
وی ادامه داد: سیستم های الکترواپتیک در بخش دریا، یک لایه مطمئن است و ما امروز سراسر مرزهای آبی، و حتی مسیرهای دورتر را به همین صورت رصد می کنیم و دشمن در فاصله‌های چند صد کیلومتری نیز توسط سامانه های الکترواپتیک ما در حال رصد دقیق هستند.
 
* نصب دقیق‌ترین دوربین‌های شناسایی بر روی انواع پرنده‌ها و زیرسطحی‌ها
 
مدیرعامل صاایران همچنین به دستاوردهای صنعت دفاعی در حوزه دوربین های شناسایی اشاره کرد و افزود: این دوربین ها بر روی هواپیماها، بالگردها و پهپادها نصب می شوند که شامل دوربین های با وزن 400 گرم تا حدود 8 کیلوگرم می شوند که می توانند با استفاده از سیستم های تثبیت کننده که قوی، تصاویری با دقت بسیار بالا را ثبت و ضبط کنند.
محمودزاده گفت: علاوه بر این ما در حوزه دوربین های فضایی یا زیردریایی ها نیز در قالب جایرسکوپ هیچ نیازی به خارج از کشور نداریم.
 
* موشک‌های ایران به مرز نقطه‌زنی رسیدند
 
وی درباره تجهیزات راداری مورد استفاده در سامانه های موشکی نیز اظهار داشت: آنچه در زمینه موشکی مورد تاکید است برد و دقت آن است که نیاز به هدایت و کنترل هوشمند دارد. در این خصوص هرچه سامانه ها کوچکتر و سبکتر باشد، کنترل آن دقیق تر خواهد بود.
مدیرعامل صاایران، دقت موشک در اصابت به هدف را نیز در رابطه مستقیم با سامانه های مخابراتی دانست و افزود: در رزمایش اخیر سپاه، ما به مرز نقطه زنی موشک ها رسیدیم که این خود یک دستاورد بسیار بزرگ است.
 
* شبکه سازی انواع رادارهای برد کوتاه، متوسط و بلند
 
محمودزاده همچنین به موضوع شبکه‌سازی و تحرک پذیری سامانه های راداری در پدافند هوایی اشاره کرد و گفت: این تحرک پذیری و موبایل عمل کردن سامانه ها می تواند در میادین نبرد و یا حتی در مواقع حساس غیر نظامی مانند سیل و بحران های طبیعی دیگر، بسیار تاثیرگزار باشد.
وی اضافه کرد: یکی از موضوعات مهم در این خصوص توانمندی شبکه سازی سامانه هاست و از آنجایی که این تکنولوژی به صورت کامل در اختیار ما قرار دارد، بنابراین مشکلی در شبکه کردن سامانه ها نداریم.
مدیرعامل صاایران تصریح کرد: امروز حتی رادارهای با برد سی کیلومتر که در مرزهای کشور مستقر هستند و یا رادارهای برد متوسط و برد بلند با یکدیگر شبکه شدند و این دستاوردی است که ما در گذشته به دلیل تهیه تجهیزات از خارج از آن محروم بودیم.
محمودزاده افزود: در گذشته می بایست یک سامانه به کشف سوژه می پرداخت، سامانه دیگر آن را ردگیری می کرد و سامانه دیگر به موشک دستور آتش می داد ولی امروز تمامی این مراحل در یک سامانه متمرکز شده و می تواند دستور شلیک موشک به یک یا چند هدف را صادر کند.
وی گفت: برای مثال سامانه توپ 30 میلیمتری ضدهوایی ما که بسیار پیشرفته تر از نمونه سوییسی آن است می تواند بدون حضور نیروی انسانی، با استفاده از سامانه های کامپیوتری و اپتیکی خود، سوژه را کشف، رهگیری و با دقت بسیار بالا مورد هدف قرار دهد.
 
* بیسیم های جهش فرکانسی با کیفیت بهتر از "ناتو" تولید می کنیم
 
مدیرعامل صاایران در خصوص سامانه های بیسیم جهش فرکانسی نیز اظهار داشت: در جایی شنیده بودم که این بیسیم ها در ظرفیت ناتو است اما ما در داخل کشور خودمان توانستیم این بیسیم ها را با عملکردی بسیار بهتر از نمونه خارجی آن به تولید انبوه برسانیم که رهبر معظم انقلاب در نمایشگاه اخیر از این سامانه ها نیز بازدید فرمودند.
 
* ایجاد اختلال در تحرکات تروریستی در مرزهای کشور
 
محمودزاده افزود: در زمینه سامانه های جمر و مختل کننده سیستم های دشمن نیز هیچ مشکلی نداریم و این سامانه ها در مجموعه مرزها برای مقابله با اقدامات تروریستی برخی گروهک ها مورد استفاده قرار می گیرد.
وی در خصوص ایجاد لایه های امن و پایدار در ارتباطات نیز خاطرنشان کرد: این یک نکته طبیعی است که همانطور که ما دشمن را رصد می کنیم، آنها نیز به دنبال رصد عملکرد ما هستند و این مقابله نیازمند ایجاد لایه های امن و پایدار است که به حمدالله با فناوری های متعدد ایجاد شده و اطمینان پایداری را درمقابله با دشمن فراهم کرده است.
محمودزاده با بیان اینکه این لایه ها با توجه به پیش بینی تهدیدات دشمن طراحی شده اند، افزود: البته در میدان نبرد است که هر کس باید بتواند از ظرفیت های خودش بهتر استفاده کند که ما در این زمینه مشکلی نداریم.
وی تجهیز دیده بان های بصری به سامانه های مدرن را از دیگر اقدامات صاایران معرفی کرد و اظهار داشت: دیدبانی بصری یکی دیگر از همین لایه های متکی بر تجهیزات و انسان به صورت توامان است که در شرایط بسیار سخت، این سیستم بدون مختل شدن کار خواهد کرد.
 
* امنیت لایه های ارتباطی با تغییرات و بروزرسانی دائمی
 
محمودزاده با اشاره به عملکرد بخش دفاع در حوزه آینده پژوهی، تاکید کرد: این بخش در حوزه دشمن شناسی و سناریو نویسی برای پیش بینی رفتار دشمن در قابل کشورمان عمل می کند و در بخش های مختلف مانند راداری، الکترونیک و موشکی، با اشرافی که بر توانمندی های دشمن دارد، مسیر آینده ما را مشخص می کند.
محمودزاده تصریح کرد: لازمه ایجاد امنیت، در اختیار داشتن چند عامل مهم از جمله نیروی انسانی، نرم افزارها و قدرت نفوذ در آنها، سخت افزارها و میزان و دسترسی به آنها و مقابله با نفوذ دشمن در نقاط حساس است که البته بخش دفاع از این موارد عافل نبوده و در حوزه های مختلف کارهای خوبی صورت گرفته است.
وی گفت: سامانه های ساخته شده کاملا انعطاف پذیر هستند و در مواقع نیاز این الگوریتم ها به سرعت قابل تغییر و جایگزینی بوده و البته این سامانه ها را همواره تغییر و بروز رسانی می‌کنیم که همین اقدام موجب سردرگمی در قبال سامانه های ارتباطی ما شده است.
 
* همکاری 350 شرکت غیرنظامی و 14 دانشگاه کشور با بخش دفاع
 
مدیرعامل صاایران در خصوص همکاری با سازمانه و نهادهای غیردفاعی داخلی، شعار اصلی وزارت دفاع را "هسته دانا، شبکه توانا" عنوان کرد و گفت: ما امروز حدود 43 درصد از تحقیقات و 47 درصد از تولید را به مجموعه های بیرون از وزارت دفاع واگذار کردیم که در این مسیر 350 شرکت همکار دفاعی در حوزه های فناوری و صنعتی فعال بوده و 14 دانشگاه نیز به صورت قطب بندی شده در بخش های تکنولوژی به ما کمک می کنند.
 
* نیروهای مسلح را برای تقاضاهای بالا ترغیب می‌کنیم
 
محمودزاده در پایان این گفتگو با اشاره به ظرفیت بالای بخش دفاع در تامین نیازها، خاطرنشان کرد: جا دارد از نهادهای حکومتی که منابع مورد نیاز را در اختیار ما قرار داند نیز تشکر کنیم. ما اینقدر توانایی داریم که حتی نیروها را برای تقاضاهای بالاتر ترغب می کنیم.
وی با بیان اینکه صاایران عملکرد خوبی نیز در حوزه صدور تجهیزات و فناوری ها از خود بر جای بگذاشته، افزود: به هرحال خوشحالیم که توانستیم این اعتماد را به وجود بیاوریم که می توانیم نیازمندی های نظام اسلامی را در داخل کشور و با تکیه بر دانش و تخصص بومی خود برآورده کنیم و امیدواریم رضایت حضرت ولی عصر(عج) را نیز برآورده کرده باشیم.

گفتگو: مهدی بختیاری

   


آغاز قیام مردم لیبی تا سقوط دیكتاتور

دوشنبه 31 مرداد 1390 نویسنده: ramin h |

فارس گزارش می‌دهد
آغاز قیام مردم لیبی تا سقوط دیكتاتور

خبرگزاری فارس: سرانجام سرهنگ "معمر قذافی" پس از چهار دهه حکومت بر لیبی به جمع دیکتاتورهای تونس و مصر پیوست تا تاریخ بار دیگر ثابت کند، ظلم و ستم هیچ‌گاه پایدار و برقرار نمی‌ماند.

به گزارش فارس، ساعت یک نیمه شب گذشته درحالی طرابلس سقوط کرد که بسیاری انتظار چنین پیش‌آمدی را داشتند و به عبارتی از دو روز گذشته برای سقوط طرابلس لحظه شماری می‌شد.

* آغاز قیام مردم لیبی

انقلاب لیبی به دنبال بالاگرفتن اعتراضات و راهپیمایی‌های خیابانی مخالفان و سپس قیام سراسری، علیه رژیم معمر قذافی شکل گرفت.
این اعتراضات از 13 ژانویه 2011 در این کشور آغاز شد، اما از روز 17 فوریه 2011 به صورت اعتراض سراسری درآمد که با سرکوب شدید مردم معترض روبرو شد.
سرکوب مخالفان به زودی به جنگ‌های شهری و بین شهری، میان مخالفان و نیروهای قذافی تبدیل شد، مخالفان از شرق به غرب شهرهای لیبی را تحت کنترل خود قرار دادند و در شهر شرقی بنغازی، دومین شهر بزرگ کشور، دولت موقت تشکیل دادند.
در پیشروی‌های مخالفان بیشتر شهرهای شرق کشور و نیمی از شهرهای شمال غربی به کنترل آنها درآمد و تنها پایتخت لیبی (طرابلس) و چندین شهر دیگر در غرب کشور دردست نیروهای قذافی باقی ماند.
طی درگیری‌های طی چندماه گذشته، چندین بار نیروهای قذافی برخی از شهرهای تحت کنترل مخالفان را تصرف کرده و مجددا از آنها رانده شدند.

* ورود ناتو به عرصه داخلی لیبی

ورود ناتو یا به عبارتی بهتر دخالت کشورهای غربی به بهانه حمایت از غیرنظامیان و ملت لیبی از حملات قذافی از جمله تحولات مهم انقلاب لیبی بشمار می‌آید.
عملکرد ناتو در لیبی که بسیاری از تحلیلگران و صاحبنظران دلیل عمده ورود آن به جنگ داخلی این کشور را تامین منافع خود از جمله نفت عنوان می‌کنند و این نکته هیچ‌گاه از نگاه جامعه بین المللی دور نمانده، همواره زیر سوال بود و در واقع ناتو در تمام طول این مدت از سیاست "یک بام و دو هوا" تبعیت کرد، گاهی به سوی مخالفان گرایش داشت، گاهی مخفیانه و در عمل به سوی قذافی و در این میان این ملت لیبی بودند که قربانی مطامع طرف‌های درگیر می‌شدند.

* آغاز ماه مبارک و آغاز پیروزی‌های مخالفان

با فرارسیدن ماه رمضان و درحالی‌که انتظار می‌رفت، مخالفان جنگ را به خاطر این ماه مبارک موقتا متوقف کنند، شورای انتقالی لیبی اعلام کرد که مبارزات تا سرنگونی قذافی ادامه می‌یابد و عملا نیز مشاهده شد، از ابتدای ماه رمضان روند پیروزها و موفقیت‌های مخالفان تشدید شد و آنها هر روز یکی از شهرهای لیبی را به تصرف خود در‌آورده و نیروهای قذافی را وادار به عقب‌نشینی به سمت طرابلس می‌کردند که آخرین دژ و پناهگاه قذافی بشمار می‌آمد.

* حمایت ناتو از مخالفان

نکته مهم در پیشروی‌ها و پیروزی‌های اخیر مخالفان، حمایت ناتو از آنها بود که به اعتقاد برخی از کارشناسان می‌تواند، بیانگر به توافق رسیدن شورای انتقالی لیبی با ناتو برسر برخی از مسائل باشد.

* اختلافات کشورهای غربی برسر حضور نظامی در لیبی

همچنین از دیگر عوامل حمایت اخیر ناتو از مخالفان که منجر به سقوط طرابلس شد، را باید در ادامه اختلافات میان کشورهای غربی برسر حضور نظامی در لیبی ملاحظه کرد، درحالی که انگلیس و فرانسه به شدت از حضور نظامی در لیبی تا اخرین لحظه حمایت می‌کردند، روسیه مخالف این حضور نظامی بود و همواره آن را محکوم می‌کرد.

* هزینه‌های سنگین حضور نظامی

همچنین هزینه سنگین حضور نظامی در یک کشور دیگر از جمله عواملی بود که موجب می‌شد، ناتو و کشورهای عضو آن دیگر تمایلی به ادامه اوضاع حاکم بر لیبی نباشند و بخواهند کار قذافی را یکسره کنند،‌ بویژه آن که غرب مدت‌ها درگیر بحران اقتصادی شده و بحران اقتصادی این کشورها با احتمال از هم فروپاشیدن اقتصاد آمریکا تشدید شده است و بالطبع در چنین شرایطی تامین هزینه‌های حضور نظامی در یک کشور دیگر بسیار سخت می‌نماید.

* پایان مهلت 4 ماهه

این درحالی است که باید به این نکته نیز توجه داشت، مدت زمان حضور نظامی ناتو در لیبی 4 ماه تعیین شده بود که زمان بسرآمدن آن فرارسیده بود و دست خالی خارج شدن ناتو از لیبی انتقادات بین المللی بسیاری را برای آن بوجود می‌آورد.

* بروز ناآرامی‌های داخلی در غرب

و از همه مهمتر این که غرب هم اکنون به شدت درگیر ناآرامی‌های داخلی خود است، گویا بهار انقلاب‌های عربی به غرب هم رسیده و درحالی که تا پیش از این، این کشورها تحلیل‌های متناقض و متضادی از انقلاب‌های عربی و ریشه‌های آن ارائه می‌دادند، هم اکنون خود درگیر این ناآرامی‌ها شده‌اند و انگلیس هم اکنون به شدت درگیر مشکلات داخلی خود است که هر روز بر گستره آن افزوده می‌شود.
توجه به تمام موارد فوق موجب می‌شود تا دیگر خواستار ماندن در لیبی نباشند و در راستای همین پیروزی‌ها بود که سرانجام نیمه شب گذشته با ورود مخالفان به طرابلس رژیم قذافی سقوط کرد.

روند حوادث در لیبی بسیار سریع و اخبار ضد و نقیض بسیاری از این کشور به گوش می‌رسد، اما آنچه مسلم است، این که هم اکنون سرهنگ "معمرقذافی" نیز که بیش از چهار دهه بر کشور لیبی حکومت کرد،‌ به جمع دوستان خود یعنی "زین العابدین بن علی"، دیکتاتور تونس و "حسنی مبارک"، دیکتاتور مصر پیوسته است.

* اسارت پسران قذافی و سرنوشت نامعلوم قذافی

مصطفی عبدالجلیل، رئیس شورای حکومت انتقالی لیبی از اسارت سیف الاسلام و ساعدی و محمد سه پسر معمر قذافی و بدست گرفتن کنترل کامل شهر طرابلس توسط مخالفان سخن گفت.
همچنین از سرنوشت شخص قذافی هم اطلاع دقیقی در دست نیست و درحالی که برخی منابع شورای انتقالی از فرار وی به سرت زادگاهش در جنوب سخن می‌گویند، مصطفی عبدالجلیل از فرار وی به الجزایر سخن گفت.

* شادی مردم لیبی از سقوط رژیم قذافی

مردم لیبی نیز پس از اعلام سقوط رژیم قذافی به خیابان‌ها ریخته و با سردادن شعار الله اکبر سقوط دیکتاتور خود را جشن گرفتند.

* درخواست دادگاه جنایی بین المللی

این درحالی است که به محض انتشار خبر دستگیری سیف الاسلام قذافی، دادگاه جنایی بین المللی با ارسال پیامی برای مخالفان لیبی خواستار تحویل وی به این دادگاه جهت محاکمه شد.

رئیس دادگاه جنایی بین الملل در این‌باره توضیح داد، از آنجا که پیش از این این دادگاه نام سه تن از اعضای رژیم قذافی، یعنی شخص قذافی ، سیف الاسلام و رئیس دستگاه امنیت و اطلاعات لیبی را به عنوان جنایتکار جنگی و افراد تحت پیگرد اعلام کرده بود، بنابراین مخالفان باید سیف الاسلام را به این دادگاه تحویل دهند.

منابع خبری از طرابلس گزارش دادند که هم اکنون درگیری‌های خونینی در این شهر درجریان است و نبرد خانه به خانه در طرابلس همچنان ادامه دارد.

شدیدترین درگیری‌ها در منطقه سیدی خلیفه گزارش شده، جایی که تانک‌های قذافی به مناطق مسکونی شلیک می‌کنند و قصد درهم شکستن محاصره مخالفان را دارند.

همچنین تبادل آتش سنگین در محله‌های "سراج"، "جنذور" در جریان است و همچنان بازمانده‌های قذافی در حال مبارزه با مخالفان هستند، با این حال مخالفان توانستند مناطق "زواره" و "الجمل" را از نیروهای قذافی پاکسازی کنند و در حال حرکت به سمت "راس جدیر" در غرب لیبی هستند.

شورای نظامی انقلابیون اعلام کرده که درگیری‌های شدیدی بین مخالفان و گردان‌های قذافی در باب العزیزیه محل اقامت دیکتاتور لیبی در جریان است.

   


زنگ خطر به صدا درآمده، اما آزمایشگاه 2 میلیون دلاری خاک می خورد
طاهری: قولی برای کاهش محرومیت به دوپینگی‌ها نداده‌ایم

خبرگزاری فارس: رئیس کمیته پزشکی فدراسیون کشتی گفت: احتمال محرومیت دوپینگی ها تا یک سال وجود دارد، اما قولی از سوی مسئولان برای کاهش این محرومیت داده نشده است.

علی طاهری در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی باشگاه خبری فارس «توانا» درباره مسایل اخیر پیش آمده پیرامون دوپینگ کشتی‌گیران مسایلی را مطرح کرد که در زیر می‌خوانیم:

* زنگ‌های خطر دوپینگ به صدا در آمده است
ابتدا باید نگاهی کلی از بالا درباره بحث مبارزه با دوپینگ و شرایطی که این روزها برای ورزش ما پیش آمده است داشته باشیم. متاسفانه این روزها شاهد این هستیم که در رشته‌های مختلف ورزشی از جمله دوومیدانی، دوچرخه‌ سواری، کشتی، وزنه‌برداری و فوتبال آمار ارایه شده درباره دوپینگ ورزشکاران بالا رفته است.
شرایط به گونه‌ای است که با اندازه کامی چراغ‌های خطر روشن شده و زنگ‌های خطر به صدا در آمده است.

* ساختار مبارزه با دوپینگ و مدیریت آن پاسخگوی نیازها نیست
این موضوع برای ما یک پیام واضح دارد و آن این است که ساختار مبارزه با دوپینگ و مدیریت آن در کشور پاسخگوی نیازها نبوده است و این بحران امروز به صورت جدی دامن‌گیر ورزش ما شده است.
نه تنها ورزش حرفه‌ای و قهرمانی اسیر این موضوع شده است بلکه ورزش همگانی نیز گریبانگیر این فاجعه شده است. کافی است در این زمینه سری به مسابقات دانش‌آموزی زده شود یا نگاهی به باشگاه‌های بدنسازی داشته باشیم که هیچ جایگاهی از نظر ورزش حرفه‌ای و قهرمانی ندارند تا ببینیم در بسیاری از آنها چه حال و وضعی وجود دارد.

* تشکیل نشدن شورای عالی مبارزه با دوپینگ در هفت 7 سال
شورای عالی مبارزه با دوپینگ 7 سال است که تشکیل نشده است، اما امیدوارم با شکل‌گیری وزارت ورزش و تغییر ساختار سازمان تربیت بدنی به وزارتخانه امیدوارم تحت مدیریت مسئولین جدید شاهد ساختار حرفه‌ای تازه‌ای باشیم تا بتواند پاسخگوی نیازهای موجود باشد.
زمانی‌که ستاد ملی مبارزه با دوپینگ شکل گرفت به عنوان تشکیلاتی موقت در برهه‌ای از زمان تشکیل و بعد از آن تعطیل شد و به دست فراموشی سپرده شد. پس از آن هم تشکیلات نهایی ایجاد شد. همانطور که از نام آن پیدا بود ستاد بود.

* آزمایشگاه 2 میلیون دلاری دارد خاک می‌خورد
آزمایشگاهی که بالغ بر 2 میلیون دلار و میلیاردها تومان برای آن هزینه‌ شده است در حال خاک خوردن است و بدون استفاده افتاده است. اینها مسایلی است که باید بررسی شود.
اگر این آزمایشگاه قابل استفاده نیست که تعطیلش کنند یا در اختیار دانشگاه‌ها برای کارهای تحقیقاتی قرار گیرد تا پول و سرمایه مملکت هدر نرود. چرا گذاشته‌اند تا خاک بخورد و دستگاه‌ها از رده خارج شوند.

* ستاد مبارزه با دوپینگ نقش یک شرکت خدماتی را ایفا می‌کند
اساسنامه‌ای که امروز پاسخگوی نیازهای ما در بحث دوپینگ باشد نداریم. به طور قطع فدراسیون پزشکی که هم عرض با سایر فدراسیون‌ها است و ستاد مبارزه با دوپینگ که امروز نقش یک شرکت خدماتی را ایفا می‌کند پاسخگوی نیازهای مبارزه با دوپینگ کشور نخواهد بود. به همین دلیل می‌گویم که زنگ‌های خطر به صدا در آمده است و امیدوارم به گوش مسئولان ورزش ما هم رسیده باشد تا فکری اساسی به حال آن شود.

* هیچ تائیدی درباره دوپینگ نمی‌توانیم انجام دهیم
حالا یک ورزشکاری دارویی مصرف می‌کند که با مصادیق آن باید در جای خودش برخورد شود، اما کلیات را از دست داده‌ایم و فراموش کرده‌ایم.
کشتی هم جزو رشته‌هایی است که در معرض دوپینگ بوده و هست. تا زمانی که حکم قطعی صادر نشده است موظف به رعایت حقوق ورزشکار و رعایت قوانین هستیم و هیچ تائیدی درباره دوپینگ نمی‌توانیم انجام دهیم.
مراحل صدور رای پروسه‌ای حقوقی و قانونی است که باید طی شود. آزمایشگاه ماده‌ای را تشخیص داده است که به عنوان ماده‌ای دارویی قابل استفاده است. به ورزشکار اعلام و از وی درخواست می‌شود که آیا برای استفاده از این دارو نسخه‌ پزشکی داشته است یا نه.

* هیچ مخفی‌کاری صورت نخواهد گرفت
متهمان ادله خود را ارایه کرده‌اند و بررسی می‌کنیم که آیا این ادله درست است. فدراسیون کشتی هم امروز با جدیت پیگیر این موضوع است و مطمئن باشید هیچ مخفی‌کاری صورت نخواهد گرفت و بر اساس دستور رئیس فدراسیون علاوه بر محرومیت‌ها و مجازات‌های وادا و فیلا، فدراسیون کشتی هم از این پس برای کسانی که تخلف می‌کنند مجازات‌های بیشتری را اعمال خواهد کرد.

* وادا اشتباه نمی‌کند
تاکنون سابقه نداشته است که یک نمونه مثبت از سوی وادا اشتباه اعلام شود. البته ممکن است تکنولوژی امروزه نتواند برخی از دوپینگ‌ها را ردیابی کند. همانطور که در جریان المپیک 2000 سیدنی مشخص شد یکی از طلاهای دوومیدانی آلوده به دوپینگ بوده است، اما تجهیزات آن روز قادر به ردیابی آن نبوده است، اما تاکنون هیچ نمونه‌ای به اشتباه مثبت اعلام نشده است.

* فرنگی‌کار جوان متهم به دوپینگ فرم معافیت درمانی نداشته است
ما هم نمی‌گوییم در مورد کشتی‌گیران ما اشتباه شده است بلکه می‌گوییم ماده‌ای ردیابی شده است و باید مورد بررسی قرار گیرد.
این فرنگی‌کار جوان به دلیل مصدومیت زانو تحت مداوای پزشک بوده است، اما برای استفاده از ماده دارویی که در نمونه آزمایشگاهی پیدا شده است فرم معافیت درمانی نداشته است.
البته نسخه پزشکی ارایه شده است و در حال بررسی هستیم. اما همانطور که گفته شد قبل از مسابقات فرم معافیت درمانی پر نشده است و به همین دلیل کار ورزشکار سخت خواهد شد.

* محرومیتی از سوی فیلا کشتی را تهدید نمی‌کند
مسئله محرومیت کشتی از سوی فیلا وجود ندارد به خاطر اینکه 2 نمونه مثبت خارج از مسابقات به صورت داوطلبانه بوده است و شامل حال این قضیه نیست و نمونه آخر هم در حال بررسی است و چنین موضوعی مطرح نیست.
اعتماد‌سازی خوبی در فیلا انجام داده‌ایم و محرومیتی کشتی ما را تهدید نمی‌کند.

* مدارک پذیرفته شد، رای دوپینگی‌ها یکی دو ماه آینده صادر می‌شود
در مورد اتهام 2 فرنگی‌کار بزرگسال مواردی مطرح شده است. برخی موضوعات که مورد قبول کمیته پزشکی قرار گرفت، به فیلا ارسال شد و پس از بررسی در جلسات کمیسیون‌های کارشناسی ممکن است حدود یکی دو ماه تا صدور رای زمان ببرد. با توجه به اینکه برخی از مسایل مطرح شده از سوی ورزشکاران مورد قبول قرار گرفته است پروسه صدور رای طولانی‌تر خواهد شد.
البته اگر مدارک ما پذیرفته نمی‌شد ظرف روزهای آینده رای نهایی صادر می‌شد، اما چون بخشی از مدارک ارایه شده مورد قبول قرار گرفته است برای بررسی و بحث به زمانی حدود یک تا 2 ماه نیاز دارد.

* قولی برای کاهش محرومیت به دوپینگی‌ها نداده‌ایم
احتمال این محرومیت تا یک سال وجود دارد، اما قولی از سوی مسئولان برای کاهش این محرومیت داده نشده است بلکه بر اساس قانون و حقیقت عمل خواهیم کرد؛ این تنها قولی است که کمیته پزشکی می‌تواند بدهد. حق کسی ضایع نخواهد شد و بر اساس قوانین تصمیم‌گیری خواهد شد و از هیچ فرد متخلف و دوپینگی حمایت و پشتیبانی نخواهیم کرد.

* شاید به المپیک برسند
در مورد حضور این 2 فرنگی‌کار در المپیک نمی‌توان گمانه‌زنی کرد و ابتدا باید رای صادر شود. البته اگر تقصیر و قصور قابل توجهی نداشته باشند و این موضوع به تائید وادا و فیلا برسد می‌توانند به المپیک برسند.
این حساسیت ممکن است در کشتی بیشتر باشد و در سایر رشته آنقدر اهمیت نداشته باشد و حتی در مواردی آن قدر حساسیت کم است که رسانه‌ها به آن نپردازند.

خواهش من این است زنگ‌هایی که به صورت جدی به صدا در آمده است توسط مسئولان شنیده شود و رسانه‌ها می‌‌توانند در این زمینه تاثیر‌گذار باشند.
امیدواریم مسئولان جدید ورزش با فراخواندن کارشناسان و تشکیل کارگروهی در این زمینه با تعریف ساختاری جدید و کامل پاسخگوی نیازهای موجود باشند.

   


درباره وبلاگ

خبرهای روزنامه های صبح کشور
ramin h

آخرین پستها


نویسندگان


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic