معاون درمان وزارت بهداشت:
پاسخگویی نظام سلامت ما رتبه صدم جهان را دارد

خبرگزاری فارس: معاون درمان وزارت بهداشت گفت: کشور ما در حال حاضر در زمینه پاسخگویی نظام سلامت در جهان رتبه صدم را دارد درحالی که کارهای زیادی را در سال‌های قبل انجام داده‌ایم و یکی از کشورهای منطقه در این زمینه رتبه بیست و ششم را دارد.

خبرگزاری فارس: پاسخگویی نظام سلامت ما رتبه صدم جهان را دارد

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان، حسن امامی رضوی صبح امروز در  افتتاحیه بیست و سومین همایش بین‌المللی کودکان که در تالار امام خمینی برگزار شد، اظهار داشت: امروزه به جایی رسیده‌ایم که علم در حیطه سلامت باید نافع باشد و در جهت سلامت مردم حرکت کند. در چند سال اخیر مسیر روشنی پیش پای ما گذاشته شده که چشم‌انداز 20 ساله و رسیدن به مطلوب در نظام سلامت در سال 1404 این هدف را ترسیم می‌کند.

امامی رضوی با اشاره به اینکه ایران کشوری توسعه‌یافته با هویتی انقلابی، اسلامی در جهان اسلام است و تعامل سازنده‌ای در عرصه بین‌الملل دارد، افزود: در این راستا هدف بزرگتری در بخش سلامت ترسیم شده است که امنیت، رفاه و ایجاد فرصت‌های برابر برای نهاد مستحکم خانواده جزئی از آن است.

وی تصریح کرد: ما باید بدانیم که جایگاه خود را در منطقه چگونه ترسیم کنیم. برای رسیدن به این چشم‌انداز باید نقشه راه داشته باشیم، نقشه‌ای که تمام دست‌اندرکاران نظام سلامت اعم از مسئولان وزارت بهداشت و رؤسای انجمن‌های علمی بر آن تفاهم داشته باشند.

معاون درمان وزارت بهداشت تصریح کرد:‌ در این حوزه‌ها جامعه علمی ما مشارکت فعالی داشته است و در سال گذشته نقشه جامع علمی کشور تدوین، تصویب و ابلاغ شد.

وی گفت:‌ در حوزه سلامت، ایران کشوری است با مردمی با بالاترین سطح سلامت و توسعه یافته‌ترین سطح سلامت در منطقه ولی باید دید در حال حاضر جایگاه ما کجاست و در 20 سال آینده می‌خواهیم به کجا برسیم که باید برای آن چند شاخص تعریف کرد.

امامی رضوی به شاخص‌های دستیابی ایران به مقام اول منطقه گفت:‌ اهم این شاخص‌ها برخورداری عادلانه مردم از سلامت، پاسخگویی نظام سلامت، عدالت پاسخگویی و عادلانه‌بودن مشارکت خانوارها در هزینه سلامت است.

*پاسخگویی نظام سلامت ما رتبه صدم جهان را دارد

وی ادامه داد: کشور ما در حال حاضر در زمینه پاسخگویی نظام سلامت در جهان رتبه صدم را دارد در حالی که کارهای زیادی را در سال‌های قبل انجام داده‌ایم و یکی از کشورهای منطقه در این زمینه رتبه بیست و ششم را دارد.

* میانگین امید به زندگی را ۲۵ سال افزایش داده‌ایم

امامی رضوی گفت: در طول 25 سال اخیر با تلاش‌های بسیار زیادی که انجام داده‌ایم میانگین سن امید به زندگی را 25 سال افزایش داده‌ایم ولی در همین شرایط رتبه امید به زندگی در ایران 96 است، درحالی که یکی از کشورهای منطقه رتبه 46 را دارد و باید دید چه تلاش‌هایی در اصلاح این رتبه‌ها باید اتفاق بیفتد.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: نقشه نظام سلامت با تلاش مسئولان وزارت بهداشت تهیه شده که باید دید این نقشه قادر است تحولات لازم را صورت دهد یا خیر.

وی به سیاست‌های کلی و راهبردی این نقشه اشاره کرد و گفت: این نقشه 15 هدف مهم و کلان را در بر می‌گیرد که کاهش مرگ نوزادان و اطفال زیر 5 سال، افزایش امید به زندگی، شاخص توسعه انسانی، کاهش ناامنی غذایی خانوار جزئی از این اهداف است.

*کاهش مرگ و میر کودکان به عوامل پیچیده‌تری نیاز دارد

امامی رضوی با اشاره به اینکه برنامه‌های متعددی در بین برنامه‌های سایر گروه‌های علمی برای توسعه بخش کودکان بی‌نظیر بوده است تصریح کرد: کارهایی مانند واکسیناسیون، مراقبت‌های مادر و کودک که بسیار روی آن کار شده ولی در مرحله‌ای هستیم که رشد، توسعه و کاهش مرگ و میر به عوامل پیچیده‌تری نیاز دارد.

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به اینکه باید تلاش کنیم تا آنچه را که آموزش می‌دهیم بر اساس نیاز کشورمان باشد، گفت: منابع ما با نیازهای کشور منطبق نیست و انتظار داریم نظام سلامت مبتنی بر شواهد باشد. اکنون پروژه‌هایی تعیین شده که ایجاد شواهد مناسب برای نیازهای کشور در آن دیده شود 

* نیاز نظام سلامت مبتنی بر شواهد داریم

وی افزود: منابعی که در دست داریم و در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود به صورت تکس‌بوک است که در دنیا منتشر می‌شود و استفاده از منابع دیگر کشورها برای ما خیلی کاربردی نیست. ما نیاز به نظام سلامت مبتنی بر شواهد داریم تا راهنماهای بالینی مورد نظر خود را در کشور تولید کنیم.

امامی رضوی تصریح کرد: اگر چه این پروژه طولانی‌مدت خواهد بود اما این امر را به مراکز مختلف واگذار کردیم تا شواهد زودتر تولید شود و به تدریج به مراکز ارائه خدمات ما انتقال یابد.

وی در پایان با اشاره به اینکه در نظام مبتنی بر شواهد اعضای هیئت علمی باید با حضور در مراکز ارائه خدمات مسئولیت جمعیت زیر پوشش را برعهده بگیرند، گفت: این اتفاق در گروه کودکان طی سال‌های اخیر افتاده است که می‌تواند با این روش نیازهای کشور برطرف شود چرا که وقتی در سطح ارائه خدمات مسیرهای بالینی و تجویزهای متعددی وجود دارد، نیاز به نظام مبتنی بر شواهد بیشتر حس می‌شود که ما باید از اکنون این را به دانشجویان در دانشگاه‌ها آموزش دهیم.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900721000186

   


بیانیه حزب‌الله لبنان در مورد تبادل اسرا:
مقاومت بار دیگر صهیونیست‌ها را مقهور اراده خود کرد

خبرگزاری فارس: حزب‌الله لبنان ضمن استقبال از تبادل اسرای حماس با تل‌آویو تاکید کرد که مقاومت بار دیگر خواسته‌های مشروع خود را به دشمن صهیونیست تحمیل کرد.

خبرگزاری فارس: مقاومت بار دیگر صهیونیست‌ها را مقهور اراده خود کرد

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری الانتقاد، حزب‌الله لبنان در بیانیه‌ای سرور و افتخار خود را از پیروزی بزرگی که مقاومت اسلامی فلسطین در مورد تبادل اسرا به دست آورده است، ابراز داشت.

این بیانیه تاکید کرد: بار دیگر مقاومت اسلامی در فلسطین پیروزی دیگری به دست آورد و رژیم خودکامه صهیونیستی را مجبور کرد که به مطالبات و منطق مقاومت تن دهد.

این بیانیه تصریح کرد: با اتمام تبادل اسرا میان حماس و دشمن صهیونیستی خون‌ها و جانفشانی های مبارزان مقاومت نتیجه داد و روش مقاومت در لبنان،‌ فلسطین و سایر کشورهای عربی و اسلامی ثابت کرد که در آزادسازی اراضی اشغالی و اسرای مسلمان و حفظ کرامت و عزت و اقتدار امت اسلامی راهکار موفقی است.

حزب‌الله لبنان ضمن ابراز خرسندی خود از این پیروزی بزرگ آزادی تمامی اسرای زن فلسطینی را نیز به فرماندهان و رهبران حماس و مبارزان و گروه‌های مختلف فلسطینی و ملت فلسطین تبریک گفت.
حزب الله ابراز عقیده کرد که این پیروزی به صورت نهایی ایده برخی از گروه‌ها در زمینه کسب دستاوردها از طریق مذاکرات و توسل به جامعه جهانی و قدرت‌های بزرگ را از بین برد.

این بیانیه ابراز امیدواری کرد که مقاومت در فلسطین با تلاش و جهاد خود عملیات آزاد سازی باقی اسرای فلسطینی از زندان‌های رژیم صهیونیستی را نیز ادامه دهد.

حزب‌الله به این مناسبت از همه ملت‌های عربی و اسلامی نیز خواست که دور محور مقاومت جمع شوند،‌همان محوری که بارها ثابت کرده که تنها راه بازگرداندن حقوق ملت‌ها و آزادسازی اسرا و سرزمین‌های آنها و حفاظت از مقدسات و کرامت انسانی آنهاست.

انتهای پیام/++منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900721000230

   


مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان‌وبلوچستان:
ورود کالای زیر 500 تن برای لنج‌های تجاری مجاز است

خبرگزاری فارس: مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان‌و بلوچستان گفت: ورود کالا برای ملوان و کارکنان لنج‌های تجاری زیر 500 تن تا سقف 15 میلیون ریال مجاز است.

خبرگزاری فارس: ورود کالای زیر 500 تن برای لنج‌های تجاری مجاز است

 به گزارش خبرگزاری فارس از زاهدان، سیاوش رضوانی صبح امروز در جلسه بررسی ورود کالاهای وارداتی توسط ملوانان و کارکنان در اداره کل بنادر و دریانوردی استان در چابهار اظهار داشت: دولت برای تسهیل و ثبت و ضبط و نظارت بر ورود و خروج کالا از مبادی مرزی طبق نامه شماره 116674 ت 545059 مورخ 8/6/90 مصوبه هیئت وزیران هر یک از ملوانان و کارکنان لنج‌های تجاری زیر 500 تن مجاز هستند طی چهار نوبت در سال و هر نوبت تا سقف 15 میلیون ریال با معافیت سود بازرگانی کالا وارد کشور کنند.
وی افزود: کالاهای قابل ورود و میزان آن بر حسب شرایط استان‌های ساحلی توسط کارگروه با مسئولیت وزارت صنعت و معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، بهداشت و درمان و آموزش، امور اقتصادی و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.
مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان بیان کرد: استان سیستان و بلوچستان بیشترین دریانورد را در سطح استان‌های ساحلی دارد و با مصوبه این طرح می‌توانیم بالاترین اشتغال‌زایی را در منطقه داشته باشیم.
معاون توسعه بازرگانی خارجی سیستان و بلوچستان نیز در ادامه این جلسه گفت: افراد می‌توانند از این مزایا استفاده کنند که سفر آنان به کشورهای حوزه جنوبی خلیج فارس با عناوین ملوان، خدمه و کارکنان باشد.
غلامعلی گنجعلی افزود: ما در تلاشیم در این نشست برای استان سیستان و بلوچستان علاوه بر کشورهای حوزه خلیج فارس کشور همسایه پاکستان را  در این مصوبه به لیست پیشنهادی قوانین صادرات و واردات اضافه کنیم زیرا پیشنهادات براساس مصوبه قانون ساماندهی مبادلات مرزی و مصوبه هیئت وزیران ورود کالاها به صورت منطقه‌ای است.
وی تصریح کرد: براساس لیست پیشنهادی ورود کالا در دو بخش ارزاق عمومی و لوازم خانگی است که در بخش ارزاق عمومی 12 مورد کالاهایی از جمله برنج خوراکی، چای، قهوه، نسکافه، انواع روغن خوراکی، قند و شکر، ادویه‌جات، کمپوت و میوه‌های گرمسیری است.
معاون توسعه بازرگانی خارجی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: در بخش لوازم خانگی کالاهایی از قبیل پتو، جاروبرقی، موتور لنج و قایق، دوچرخه، تلویزیون 20 اینج به بالا، کولرهای گازی، موتور ژنراوربا 20 کیلو ولت تولید برق، قطعات کامپیوتر و لب تاب، دوربین های عکاسی و فیلمبرداری، انواع لاستیک سبک و سنگین، عینک و ... است.
وی گفت: کالاها در بخش ارزاق عمومی از 30 تا 100 درصد سود بازرگانی معافند اما در بخش لوازم خانگی که 70 قلم جنس است از تخفیف 50 درصدی بهره‌مند می‌شوند.مصوبه قانون ساماندهی مبادلات مرزی در سال 91 جنبه اجرایی پیدا می کند.
این جلسه با حضور نمایندگی از اداره تعاون استان، ستاد نظارت و گمرکات استان، رئیس اداره تجارت الکترونیک، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، گذرنامه، دریابانی و اداره غله برگزار شد.
انتهای پیام/خ20منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900721000216

   


به دلیل مصدومیت
طیبی حضور در مسابقات گرندپریکس برزیل را از دست داد

خبرگزاری فارس: مصطفی طیبی که در تمرین روز چهارشنبه آسیب دیده بود، با نظر پزشک قادر به همراهی تیم ملی فوتسال در مسابقات برزیل نخواهد بود.

خبرگزاری فارس: طیبی حضور در مسابقات گرندپریکس برزیل را از دست داد

به گزارش خبرگزاری فارس، در تمرین روز چهارشنبه شاگردان علی صانعی، مصطفی طیبی بازیکن تیم فیروزصفه که یکی از 14 بازیکن اعزامی به برزیل بود، از ناحیه مچ پا به شدت آسیب دید و برای تعیین میزان مصدومیت، روز گذشته MRI داد.
با نظر پزشک، وی قادر به همراهی تیم ملی فوتسال در مسابقات گرندپریکس برزیل نخواهد بود.

علی صانعی سرمربی تیم ملی در این‌باره به فارس گفت: پزشک گفته که او نزدیک به سه تا چهار هفته نمی‌تواند بازی کند. شاید می‌توانستیم او را به زور آمپول به مسابقات برزیل برسانیم اما به این شکل درمانش طولانی می‌شد و این برای باشگاهش نیز مشکل ایجاد می‌کرد. به همین دلیل با توجه به صحبتی که با باغبانباشی مربی تیمش داشتیم، قرار شد او ما را در این سفر همراهی نکند و به فیزیوتراپی بپردازد.

براین‌اساس تیم ملی فوتسال امشب با 13 بازیکن راهی برزیل خواهد شد و اگر تیم در طول رقابت‌ها با کمبود بازیکن مواجه شد، یک بازیکن دیگر از تهران به تیم ملی اضافه می‌شود.
انتهای پیام/دمنبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900721000238

   


زارع در گفت‌وگو با فارس خبر داد:
تغییر نشانی سایت ثبت‌نام عمره دانشجویی به دلیل اختلال در سامانه لبیک

خبرگزاری فارس: دبیر ستاد عمره دانشجویی از نشانی جدید برای ثبت‌نام عمره دانشجویی داوطلبانی که نمی‌توانند وارد سایت لبیک شوند خبر داد.

خبرگزاری فارس: تغییر نشانی سایت ثبت‌نام عمره دانشجویی به دلیل اختلال در سامانه لبیک

محمد زارع، دبیرستاد عمره دانشجویی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس با بیان اینکه در طول مدت ثبت‌نام سایت لبیک به روز رسانی شده است، گفت: با به روز رسانی شدن سایت برای تعدادی از داوطلبان مشکلی به وجود آمده است.

وی گفت: در صورتی که داوطلبان نتوانند در فرصت باقی‌مانده ثبت‌نام کرده و وارد سایت شوند می‌توانند به نشانی 81.12.13.143/bagh مراجعه و ثبت‌نام کنند.

زارع در پایان خاطر نشان کرد که مهلت ثبت‌نام تا ساعت 24 امروز 21 مهرماه بوده و به هیچ عنوان تمدید نمی‌شود.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900721000239

   


سرپرست حجاج ایرانی پس از ورود به مدینه:
عربستان تمایل ندارد، تندروها روابط دو کشور را تیره کنند

خبرگزاری فارس: حجت‌الاسلام سیدعلی قاضی عسکر نماینده‌ ولی فقیه در امور حج و زیارت در بدو ورود به مدینه گفت: عربستان تمایل ندارد که برخی افراد تندرو روابط دو کشور ایران و عربستان را تیره کند.

خبرگزاری فارس: عربستان تمایل ندارد، تندروها روابط دو کشور را تیره کنند

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس به سرزمین وحی، حجت‌الاسلام سیدعلی قاضی‌عسکر نماینده‌ ولی فقیه در امور حج و زیارت و علی لیالی رییس سازمان حج و زیارت ، دقایقی پیش با استقبال ابوعبدالحمید رییس شورای عالی حج عربستان و نماینده امیر محمدبن نایف وزیر کشور عربستان، رسولی سفیر و قائمی مهر سرکنسول ایران در جده عربستان وارد فرودگاه مدینه شدند. 
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی قاضی‌عسکر، پس از ورود به فرودگاه مدینه و در حالی‌ که جمعی از مسؤولان بعثه‌ مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت و سازمان فرهنگ وارتباطات وی را در این سفر همراهی می‌کردند، در جمع خبرنگاران اعزامی به حج حاضر شد و گفت: تلاش‌های چند ماهه‌ دست‌اندرکاران حج اکنون به نتیجه رسیده است و امروز زائران به طور منظم به فرودگاه مدینه و جده وارد می‌شوند.
قاضی عسکر افزود: در چند روز گذشته شرایط مطلوب بوده و زائران با هیچ ‌گونه مشکلی در عربستان مواجه نشده‌اند.
سرپرست حجاج ایرانی با بیان این‌ که فضای حج امسال مشخص و شفاف است، اظهار امیدواری کرد: زائران با رعایت مصالح جمهوری اسلامی و کشور میزبان، حجی آرام را برگزار کنند و با انجام اعمال مقبول به وطن بازگردند.
قاضی‌عسکر با اشاره به شعار حج امسال «وحدت، بیداری و مسؤولیت اسلامی»، گفت: درخواست ما از عموم مردم این است که مسائل مطرح در این شعار را رعایت کنند ،تا همان‌طور که توصیه‌ امام خمینی (ره)، همواره راه گشا بوده، در این مکان مقدس به مسائل عبادی و ارزش‌های اخلاقی و دینی بیشتر توجه شود.
وی همچنین به زائران توصیه کرد: به نکاتی که در فرمایشات مقام معظم رهبری درباره‌ حفظ وحدت مطرح شده است، نیز توجه داشته باشند.
نماینده‌ ولی فقیه در امور حج و زیارت ادامه داد: نکته‌ مهمی که باید به آن توجه کرد، این است که در آستانه حج، فتنه‌هایی آغاز شده است که نشان می‌دهد دشمنان از وحدت و رفتار وحدت‌گرایانه‌ ما متاثر شده‌اند.
وی افزود: شایعاتی در خارج و داخل کشور پخش کرده‌اند که ایرانی‌ها برنامه‌های ویژه‌ای در حج دارند و از این رهگذر دنبال ایجاد فتنه هستند؛ اما باید بگوییم ایرانی‌ها همان‌طور که در گذشته ثابت کرده‌اند، حج‌شان نمونه و در مسیر معنویت و گرایش به وحدت بوده است. برنامه‌های ما هم کاملا مشخص و منظم است.
قاضی‌عسکر اظهار امیدواری کرد: بتوانیم در فضایی آرام و معنوی به اهدافی که برای حج در قرآن و سنت پیامبر (ص) در نظر گرفته شده است، برسیم. تلاش ما نیز این خواهد بود که همچون گذشته تعامل مثبت و سازنده‌ای را با مسؤولان عربستان داشته باشیم، تا در فضایی صمیمی حجی مطلوب برگزار کنیم. 
وی یادآور شد: خوشبختانه در عمره‌ امسال تعامل مثبتی با برادران سعودی داشتیم که شرایطمان نسبت به گذشته بهتر بود. اخباری هم در چند روز گذشته داشتیم که بیان‌گر این است که آن‌ها نیز تمایل ندارند افراد تندرو روابط ما را تیره کنند. امیدواریم همین خط مشی را در حج امسال دنبال کنند.
سرپرست حجاج ایرانی گفت: تلاش می‌کنیم با همه‌ ظرفیت‌مان در مسیری حرکت کنیم که عزت، سربلندی مسلمانان و شکوه هرچه بیشتر حج را در پی داشته باشد.
به گزارش فارس وی سپس وارد بعثه مقام معظم رهبری شده و مورد استقبال عوامل و دست اندرکاران و روسای کاروانها و برخی روحانیون کاروان قرار گرفت.
امشب نیز اولین دعای کمیل مدینه و فردا دعای ندبه در بعثه مقام معظم رهبری با حضور پرشور زائران ایرانی و نماینده ولی فقیه برگزار می شود.
انتهای پیام/منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900721000655

   


در مراسمی؛
مسئولان نهادهای نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌های کردستان منصوب شدند

خبرگزاری فارس: مراسم تودیع و معارفه مسئولان نهادهای نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌های کردستان، آزاد اسلامی و علوم پزشکی استان امروز در سالن اجتماعات مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور برگزار شد.

خبرگزاری فارس: مسئولان نهادهای نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌های کردستان منصوب شدند

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج به نقل از روابط عمومی مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور در سنندج، در  این مراسم نماینده ولی فقیه در استان کردستان، گفت: یکی از مسائلی که بسیار مهم است و نقش اساسی داشته و در کشور نهادینه شده و درخشیده است و باید هرچه بیشتر تقویت شود بحث علم و عالم است و ارزشی که دین مبین اسلام برای علم قائل شده موجب امتیاز انسان شده است.
 حجت‌الاسلام سیدمحمد حسینی‌شاهرودی افزود: دین مبین اسلام علاوه بر اینکه علم و دستاوردهای بشری را قبول دارد و انسان را به پیشرفت علمی و تعقل دعوت می‌کند و متذکر می‌شود که اساس علوم را باید از خدا گرفت.
وی ادامه داد: ادیان الهی مباحثی را به انسان می‌آموزد که انسان با تدبیر و تعقل نمی‌تواند به آنها برسد و ریشه همه علوم به علوم الهی و دینی بر می‌گردد و هیچ علمی نیز صرف بشری نبوده و بدون خواست الهی نیست.
وی تصریح کرد: باید تلاش کرد که حوزه‌ها و دانشگاه‌ها وظایف خطیر خود را انجام دهند و تمام علوم الهی را بیاموزند زیرا دین مبین اسلام علم همراه با تزکیه را برای انسان موثر می‌داند زیرا علم بدون تزکیه موجب تخریب و فنا شدن انسان می‌شود.
حجت‌الاسلام حسینی‌شاهرودی اضافه کرد: همراه علم باید تزکیه، ایمان و ساخته شدن درون باشد زیرا موجب بالا رفتن و نافع شدن علوم می‌شود و مایه ثمربخشی به انسان و جامعه شده و به آن میزان که علم و تزکیه با هم باشد موجب تعالی و پیشرفت می‌شود.
وی با اشاره به اینکه انسان زمانی سعادتمند است که آرامش و آسایش داشته باشد، اظهار داشت: علم باید در همه جهات نیاز انسان را بر آورده و مفید به فایده باشد و در همین راستا علوم بشری به جسم انسان می‌پردازد اما علوم الهی به زندگی معنوی و اخروی انسان توجه دارد.
شاهرودی خاطر نشان کرد: پیشرفت‌های علمی باید در جهتی باشد که موجب پیشرفت روحی و تعالی انسان شود و باید تلاش کرد دو بعد معنوی و مادی دانشجویان با هم رشد و تعالی پیدا کند زیرا رشد در بعد مادی صرف می‌تواند انسان را به سمت انحراف سوق دهد.
حجت‌الاسلام حسینی‌شاهرودی افزود: در دانشگاه‌ها باید علم و فرهنگ دینی را به دانشجویان اهدا کرد تا بتوانند با بال معنویت حرکت کرده و برای کشورشان افتخار بیافرینند.
وی با بیان اینکه باید دو رکن علم و دین را در بین دانشجویان نهادینه کرد، ادامه داد: تنها زمانی می‌توانیم در دانشگاه‌ها و حوزه‌های علوم دینی موفق علم کنیم که دو رکن علم و تقوا را رعایت کرده و وظیفه نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها رعایت این ارکان است.
در ادامه این مراسم رئیس دانشگاه کردستان گفت: دانشگاه یک موسسه آموزشی، پژوهشی و فرهنگی است و مطالبات مردم از دانشگاه‌ها مطالبات فرهنگی است.
امینی افزود: وجود نهاد نمایندگی هماهنگی و ارتباط نهادهای مختلف دانشگاهی را به همراه دارد و می‌تواند در امر پژوهشی و فرهنگی نقش موثری داشته باشد.
مسئول سابق نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه کردستان نیز در این مراسم گفت: در دو سال گذشته طرح حکمت در دانشگاه کردستان به اجرا در آمد که در مرحله اول یک‌هزار و 100 نفر و در مرحله دوم یک‌هزار و 200 نفر از دانشجویان در این طرح مشارکت کردند.
حجت‌الاسلام فرید افشار افزود: در این مدت کانون‌های فرهنگی دانشجویی دو برابر شده و در همه دانشگاه‌ها مسجد احداث شده است.
در ادامه مسئول سابق نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی کردستان نیز گفت: مقام معظم رهبری (مدظله العالی)در خصوص دانشگاه می‌فرماید: کسی که در دانشگاه خدمت می‌کند باید یک وظیفه خطیر را احساس کند زیرا جایگاه دانشگاه و توجه به آن بسیار مهم است زیرا دانشگاه مبدا همه تحولات و تضمین‌کننده فردای هر جامعه است.
حجت‌الاسلام صفی‌زاده افزود: اگر دانشگاه‌ها اصلاح شود جامعه اصلاح و اگر اصلاح نشود جامعه به فساد و تباهی می‌انجامد.
وی ادامه داد: فضایی که برای ما فراهم شده ارزان به دست نیامده است و باید دانشگاه‌ها را اسلامی کرد اما متاسفانه از ظرفیت‌هایی که امام، انقلاب و شهدا برای ما فراهم کرده‌اند درست و به میزان لازم استفاده نکرده‌ایم.
در ادامه این مراسم رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دانشجویان باید در سه منظر علم، سیاست و فرهنگ فعالیت و تلاش کنند و در برابر پاتک‌های جنگ نرم ایستادگی کنند.
فکور افزود: اگر سه راس مثلث نهاد نمایندگی، گروه معارف و معاونت فرهنگی دانشگاه همگام و همراه با هم فعالیت کنند در امر تعالی فرهنگی موفق خواهیم بود.
در ادامه حجت‌الاسلام کاویان، مسئول سابق نهاد نمایندگی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: کمک به شناخت و ارتقاء باورهای دینی و آموزش اصول اخلاقی و اسلامی و عدم جدایی دین از سیاست، دین از دنیا و مقابله با تهاجم فرهنگی با برگزاری کارگاه‌ها و اردوها از وظایف نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها است.
در پایان این این مراسم از خدمات حجت‌الاسلام فرید افشار، حجت‌الاسلام صفی‌زاده و حجت‌الاسلام کاویان تقدیر و حجت‌الاسلام محمدعلی شیخ‌الاسلام، حجت‌الاسلام اسدالله شیرمحمدی و حجت‌الاسلام محرم‌علی شیرمحمدی به عنوان مسئول نهاد نمایندگی دانشگاه‌های کردستان، آزاد اسلامی و علوم پزشکی منصوب شدند.
همچنین طی حکمی حجت‌الاسلام صفی‌زاده به عنوان مشاور عالی نماینده ولی فقیه در استان کردستان منصوب شد.
انتهای پیام/ر30منبع: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13900721000392

   


درباره وبلاگ

خبرهای روزنامه های صبح کشور
ramin h

آخرین پستها


نویسندگان


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات